Позитивні моменти прийнятого Закону про землю – юрист

Прийняття Закону про вільний оббіг земель (2178-10) – позитивний факт, хоча до самого тексту ще багато питань, адже за словами експертів, поки що не зрозуміло, на кого він націлений. До сприятливих факторів відносять: відтермінування введення Закону в дію (1 липня 2021 року), заборону на продаж державних і комунальних земель. Загалом же, закон потребує доопрацювання і за прогнозами юриста зміниться на 70%.

Про це розказав адвокат Василь Рущак, керуючий партнер Юридична фірма “PROPERTY Law Firm”, під час онлайн-вебінару 2 квітня. За його прогнозами Закон підпишуть найближчими тижнями, хоча він ще потребує значного доопрацювання. Тому дуже добре, що фактично він вступає в дію в липні 2021 року, хоча ймовірніше за все і ця дата буде перенесена. “Поки що не зрозуміло, на кого націлений цей Закон. Якщо малого фермера позбавлять фінансування, то він буде зорієнтований переважно на великі підприємства”, – прокоментував Рущак.

Законом передбачено обмеження купівлі землі в одні руки – 100 га. Проте, не зрозуміло, що стосуватиметься це Особистих селянських господарств (ОСГ), в яких часто зосереджено вже 1000 га і більше.

Доступ іноземців до ринку землі передбачений лише з 2029 року, після проведення  референдума. Проте, враховуючи низьку юридичну обізнаність українського народу, фахівець сумнівається, наскільки ефективним це може бути. На сьогодні обмежень щодо оренди землі іноземцями немає. На думку Василя Рущака продаж землі іноземцям повинен бути з жорсткими запобіжниками, через 5-10 років діяльності виключно у сфері сільгоспвиробництва.

30% ринку української землі зараз знаходиться в тіні. І прийняття Закону ситуацію не змінить. “В перші тижні після прийняття закону №2178-10 буде багато договорів купівлі-продажу земельних ділянок. Підозрюю, що це вже почали робити. І до моменту вступу закону в дію, питання продавати чи ні уже не стоятиме”, – додав він.

Без реформування Держгеокадастру, новий закон призведе до потенційних проблем. “Зараз орендар має переважне право на купівлю ділянки. Якщо він не захоче її викуповувати, то зможе перепродати це право або ж маніпулювати цим правом. Тобто орендодавець буде залежним від орендаря. Тут немає механізму: як має встановлюватися ціна. Повинна бути передбачена участь Держгеокадстру, інакше суди будуть закидані справами про невизнання договору купівлі-продажу. Якщо ці моменти не нівелюються, буде багато проблем”, – прогнозує Василь Рущак.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry