Про фунгіцидний захист в деталях

У кожного агронома на початку сезону виникає маса питань, починаючи з банальних – яким буде цей рік, погода, закінчуючи більш серйозними – як уберегти свій врожай від патогенів, яких захворювань очікувати в цьому сезоні і яку систему захисту обрати… Про те, як правильно застосовувати фунгіцидний захист, що очікувати в цьому році на полях і як убезпечити свої посіви, компанії «Інфоіндустрія» детально розповів Сергій Кнечунас, кандидат с/г наук, директор з розвитку та управління продуктами компанії ALFA Smart Agro.

Згідно прогнозів погоди, в Україні в цьому році очікується дощові весна і літо, що, в свою чергу, загрожує спалахами захворювань. Розкажіть, чи готова Ваша компанія до такого розвитку подій і що Ви зможете запропонувати українському аграрію для захисту його врожаю?

Я до прогнозів погоди ставлюся завжди з гумором, адже зробити точний прогноз на рік непросто. Весна і літо минулого року були дощовими, і, більш за все, подібна ситуація не повториться. Навіть якщо цей рік буде більш «інсектицидним», відмовлятися від обробки полів фунгіцидами не варто. Адже практика засвідчує, що незважаючи на погоду в цілому, в розрізі регіонів країни ситуація на полях може бути різною. У портфоліо ALFA Smart Agro є десять препаратів фунгіцидної групи, але хочу окрему увагу звернути на три з них – Фенікс Дуо, Болівар Форте і новинка цього року – інноваційний двокомпонентний препарат Док Про. Вони мають розширений спектр активності з проявом профілактичної, лікувальної дії, а також високого рівня дії при мінливих погодних умовах. Тому, яка б не була погода, вони здатні впоратися з будь-якою ситуацією на полі.

Які захворювання будуть найбільш небезпечні в цьому сезоні, чи очікуєте Ви спалах якихось захворювань?

Протягом останніх трьох років в Україні інтенсивно розвивається пероноспороз (несправжня борошниста роса) на соняшнику. Цього року очікуємо його прояви на полях. У різних господарств рівень зараження буде різний, все залежить від стійкості сортів і гібридів, від використання фунгіцидів, від кількості інфекції на полі та, звичайно, погодних умов.

Пероноспороз складно контролювати, тому що це «несправжній гриб», а більшість препаратів призначені для контролю «справжніх грибів». Для прикладу візьмемо найпоширенішу групу фунгіцидів – триазоли. Їх механізм дії полягає в блокуванні утворення ергостерину, який входить до складу клітинної стінки гриба. Але у пероноспорозу немає цієї клітинної стінки, тому фунгіциди триазольної групи на нього не діють. Звісно, є й інші препарати, які застосовуються проти цього захворювання, 80% з них – контактні. Їх можна використовувати тільки як профілактичний засіб, тому що у контактних фунгіцидів є значний недолік – відсутність можливості проникнення в тканину рослини. Оскільки основним джерелом інфікування переноспорозом є ґрунт та рослинні рештки, то, відповідно, захворювання по рослині рухається знизу-вгору. Тому застосувати контактний препарат запізно при наявності вже інфікованих рослин, оскільки інфекція всередині. Ефективність використання контактних фунгіцидів у такому випадку знижується практично до нуля.

Серед аграріїв розповсюджена думка, що проводити першу фунгіцидну обробку на посівах соняшнику потрібно тоді, коли рослина максимально розкриється і буде мати більшу листову масу. Це допоможе захистити найбільші верхні листи і заощадити кошти на другій обробці. Але дана думка помилкова, тому що більшість фунгіцидів рухаються по рослині знизу – вгору, і при такому підході до обробки нижні листи залишаються незахищеними. Наприклад, зараження рослин соняшнику фомозом розпочинається з ґрунту та рослинних решток і вражає, насамперед, нижні листи соняшнику, які є «ахіллесовою п’ятою» цієї культури. Хворобу можна зупинити на листку, але як тільки вона потрапляє на стебло, зупинити її стає неможливо, тому захист необхідно розпочинати фактично ще у фазу 4-6 справжніх листків. Першу обробку можна зробити недорогим фунгіцидом, не обов’язково використовувати дво- чи трикомпонентні препарати. Але на другий обробці вже економити не варто, оскільки важливо не лише проконтролювати широкий спектр збудників, а й забезпечити тривалий захист рослин.

В останні роки досить гостре стає питання піренофорозу пшениці. Наразі з’явилася нова раса цього захворювання. Зараз вона активно поширюється по країні, тому що більшість фунгіцидів або не можуть впоратися з ним, або мають короткий захисний період. Біологічним родичем піренофорозу є гельмінтоспоріоз ячменю, який також дуже важко контролювати в зв’язку з високим рівнем резистентності до фунгіцидів. У минулому році ми випробували проти цих захворювань препарат Болівар Форте. Суть досліду полягала в дробному застосуванні фунгіциду для того, щоб перевірити, як впливає інтервал між внесеннями на його ефективність захисту. Ми заклали дослід в двох варіантах з 10-ти та 20-ти денними перервами між обробкою. Ефективність дії фунгіциду в варіанті, коли ми робили другу обробку через 10 днів, в той час як дія першої обробки ще не закінчилася, була набагато краще, ніж у варіанті з майже тритижневою перервою між обприскуваннями. Це було помітно не тільки візуально, але й у збереженій частині врожаю. Різниця врожайності між двома варіантами склала півтора центнера з гектара.

   

Фузаріоз колосу і досі залишається основою проблемою на зернових та відноситься до однієї з найнебезпечніших хвороб. Які найефективніші методи контролю над ним можете порекомендувати? Як його перемогти?

Фузаріоз – дуже цікаве захворювання, яке призводить не тільки до втрати частини врожаю, а й до погіршення його якості шляхом виділення токсинів, що робить зерно непридатним навіть для фуражних цілей. Наразі в Україні не так багато препаратів, які здатні ефективно контролювати це захворювання. Звісно, найбільш популярною фунгіцидною діючою речовиною залишається тебуконазол. Однак слід пам’ятати, що навіть при використанні найкращого фунгіциду ефективність проти фузаріозу за одноразового застосування становить лише 70-75%. На сьогоднішній день до захисту від фузаріозу потрібно підходити дуже скрупульозно, тому що 30% всього фузаріозу колоса починається ще з моменту проростання насіння, коли відмічено перше інфікування рослин. В результаті аграрій думає, що зараження відбулося зовсім недавно і нарікає на те, що внесені фунгіциди не спрацювали. Тому захист від фузаріозу рекомендується розпочинати ще з вдалого вибору протруйника насіння.

   

У портфоліо компанії є новий фунгіцидний протруйник Авіценна, до складу якого входять тебуконазол, прохлораз та крезоксим-метил. На тривалість дії протруйника великий вплив має значення період напіврозпаду діючих речовин в ґрунті. Якщо період напіврозпаду тебуконазолу становить 55-60 днів, то сподіватися, що він буде ефективно захищати рослину до самої весни, не варто. Саме із цих міркувань до складу препарату Авіценна також включено діючу речовину прохлораз, її період напіврозпаду становить близько 550 днів. Вона гарантовано збереже свою дію до весни і дозволить захистити посіви від кореневих гнилів, в т.ч. фузаріозу та інших захворювань.

Зараз вже видно, як спрацювали протруйники на озимих. Розкажіть, як впоралися Ваші препарати із зимівлею і які у них виникли проблеми?

Так, ми вже спостерігаємо за тим, як рослини перезимували і задоволені роботою нашого протруйника Авіценна. Посіви озимої пшениці, оброблені цим препаратом, мають більш розвинену кореневу систему і вегетаційну масу, ніж посіви, оброблені препаратами конкурентів. Це зумовлено наявністю в Авіценні крезоксим-метилу, який крім захисної дії ще проявляє функцію стимулятора росту. Агрономи самі відзначають ефективність дії нашого протруйника. На доказ того, що їх посів перезимував краще, надсилають фото полів зі всієї країни!

Розкажіть про Ваші новинки, що вони з себе представляють і як зарекомендували себе під час польових випробувань?

Зазвичай кожного року ми на ринок виводимо 4-5 нових препаратів. У цьому році у нас з’явиться 7 препаратів, з яких 2 фунгіциди: Тезис, КС (тебуконазол, 500 г/л) та Док Про, ЗП (міклобутаніл, 200 г/кг + цимоксаніл, 300 г/кг) – про нього я вже згадував. Додам тільки, що препарат має високу ефективність захисту посівів сої та овочевих культур, зокрема, картоплі від основних хвороб. Унікальність Док Про, ЗП полягає в контролі комплексу грибних захворювань, включаючи збудників із класу несправжніх грибів (пероноспороз, фітофтороз). Висока розчинність діючих речовин у воді забезпечує швидке проникнення в рослину та капсулювання інфікованих клітин навіть через 1-3 дні після зараження. На посівах сої препарат забезпечує контроль збудників іржі, альтернаріозу, сірої та білої гнилі, а також пероноспорозу; картоплі – фітофторозу, макроспоріозу та альтернаріозу.

   

Що стосується фунгіциду Тезис, КС, то його новизна полягає у новій вдосконаленій формуляції. Якщо більшість продуктів, що містять тебуконазол – це концентрати емульсії зі вмістом діючої речовини 250 г/л, наш препарат має 500 г/л тебуконазолу у формі концентрату суспензії. Завдяки цьому фунгіцид краще проникає в рослину, має ширший температурний діапазон застосування, поліпшені токсико-гігієнічні характеристики, а також певні логістичні переваги для споживачів, адже норма застосування у Тезис, КС нижча.

Ми постійно розширюємо нашу лінійку засбів захисту рослин, працюємо над розробкою нових ефективних продуктів, яких ще немає на ринку. Препарати не люблять повторень, як в портфоліо компанії, так і на полі, де питання резистентності завжди актуальне.

Розмову вів Ігор Герасименко
ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry