Що треба знати виробнику, щоб не отруїти покупця «домашнім тортиком»?

Алгоритм-підказка для виробників, які дбають про здоров’я своїх покупців.

Для тих, хто дбає про здоров’я своїх покупців, – друкуємо алгоритм-підказку: на що треба звернути увагу, щоб ваші тортики не нашкодили.

Інгредієнти

Питання «що ми поклали у тісто та у крем?» варто розглядати не лише з точки зору вдалого рецепту (тобто смаку), а передовсім – з огляду на безпечність.

Насамперед треба пам’ятати, що частина тортика (коржі), як правило, проходить термічну обробку, а інша (креми) – як правило, ні. Тож гасло «термообробка все виправить» – для тортиків є правдою лише наполовину. Отож, якщо використовуєте сирі яйці, – пам’ятайте про сальмонелу; домашню сметану чи вершки – не забувайте про все, що пов’язане із безпечністю домашнього молока (здорова тварина, безпечні корми, гігієна при доїнні, безпечна і стерильна тара)…

Ще одне питання – а що поклали у тісто? Чи варто хитрувати, вирішувати вам.

Як відомо, трансжири, як і пальмова олія, значно зменшують вартість виробів. Синтетичні трансжири роблять продукти придатними до тривалого зберігання. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оцінює, що щороку 500 000 людей в усьому світі гинуть через серцево-судинні хвороби, які розвинулись через надмірне споживання трансжирів. https://www.bbc.com/ukrainian/blog-science-44167143

Зверніть увагу також на борошно, воно має бути надійної якості. Борошно, виготовлене із запліснявілої сировини, може додати до складу вашого торта мікотоксинів – грибкових отрут, які виробляються пліснявими та іншими мікроскопічними грибами. Джерелом грибків можуть бути і підгнилі фрукти.

Окремо варто сказати про джеми, варення та іншу консервацію, яка може входити до складу тортів. Присутність в них консервантів та барвників, не кажучи вже про здуті кришки, – це те, що не додасть здоров’я вашому покупцю.

Алергени

Це теж про інгредієнти, але особливо «впливові». І це не із серії «ой які ми чутливі – те їмо, це не їмо…». Часом це питання не лише малопомітних висипань на шкірі. Юна британка Наташа загинула, перекусивши фаст-фудом з гірчицею. Після цього випадку у Великій Британії ухвалили закон про зміну маркування продуктів, що містять потенційно небезпечні алергени. У Європі та Британії при маркуванні вказують 14 харчових алергенів. https://www.unileverfoodsolutions.com.ua/natkhnennja-dlja-shefa/poradi-ta-pidkazki/Kharchovi-alergeni.html Український закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» також зобов’язує надавати інформацію про склад харчових продуктів, вказуючи окремо присутність харчових алергенів. Окремий додаток закону наводить їх список.

Для тих, хто виробляє тортики, найперше слід брати до уваги, що до цього списку входить глютен – білок, на який багаті хлібобулочні вироби та крупи. Глютен містять насамперед пшениця, жито, ячмінь, овес, а також борошно, виготовлене із цих зернових.

До списку алергенів входять також такі звичні для кондитерських рецептур яйця, молоко та молокопродукти, кунжут, арахіс та всі види горішків – мигдаль, фундук, волоські горіхи, фісташки, кеш’ю та інші.

Загалом, за даними ВООЗ, кожна п’ята людина на планеті страждає алергічними розладами. Тільки алергію до горіхів діагностовано у близько 2% населення. Вона може проявитись миттєво через їх найменшу кількість у продукті https://allergy.org.ua/visim-naiposhyrenishykh-kharchovykh-alerheniv/. Тому так важливо чітко вказувати (писати чи казати), що саме ви поклали до свого кулінарного творіння – навіть якби цього не вимагав закон.

Загальна гігієна на кухні

Уявімо собі процес. Ви спекли коржі, поклали їх на чисту поверхню, протерту чистенькою ганчіркою із безпечним засобом. По кухні у вас не подорожують таргани, не літають мухи, не забігають сусідські котики-собачки, зі світильників не сиплеться торішня пилюка, персонал здоровий, ретельно миє руки після вулиці та туалету, одягнутий у відповідний чистий одяг – звичайно ж, волосся на страву не падає, і ніхто на неї не чхає.

А якщо ні? Такого бути не може, тому переходимо до оздоблення кремом та прикрашання. Особливість у тому, що, починаючи з цього етапу, надалі у цьому тортику нічого термічно оброблятися не буде. Тому все має бути якщо не стерильно, то безпечно, – як у торті, так і довкола нього.

Є така відома з дитинства хвороба – дизентерія. Найчастіше її причиною є порушення правил особистої гігієни та вимог санітарного законодавства. https://moz.gov.ua/article/health/pro-prichini-harchovyh-otruen-ta-profilaktiku-nebezpechnih-hvorob-i-staniv-. А ще є сальмонельоз, великий відсоток випадків зараження людини яким відбувається через продукти харчування, передовсім через ті, що  не підлягають термічній обробці – зокрема, яйця, кондитерська продукція. Лише із сальмонельозними інфекціями за 8 місяців 2021 року в Україні до лікарів звернулися 2,5 тисяч осіб. Окрім них, за цей же період через лікарів пройшло близько 30 тисяч українців з харчовими токсикоінфекціями, гастроентеритом, гастроентероколітом та колітом, а також іншими протозойними кишковими хворобами. https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/infekciyna-zakhvoryuvanist-naselennya-ukraini Хтось десь був неуважний до безпечності виробництва продуктів харчування.

Отож, прикрасили, запакували, поставили в холодильник – в очікуванні покупців, або ж часу виїзду на продаж.

Зберігання

За яких умов і скільки можна зберігати ваш тортик, щоб він не втратив своєї бездоганної якості і, головне, залишався безпечним? Правильні температурні режими та допустимі терміни зберігання – це те, про що вкрай важливо поінформувати вашого клієнта (чи то магазин, чи то покупця). Іншими словами, виробник має сказати споживачу, як зберігати тортик і упродовж якого часу спожити.

Не менш важливо, що цих вимог зберігання і термінів придатності треба дотримуватися і самому. Бо є велика різниця між «пригостити» (чи: «продати якісний товар») і «згодувати непотріб».

Де і як продається

Пластиковий контейнер, виставлений на розкладному столику на привокзальній площі, – це кепсько не лише з точки зору естетики. Тут, як кажуть, смаки можуть і не збігатися. Але де дискусії недоречні – так це щодо того, що при продажу має бути дотримано гігієни, температурних режимів зберігання та термінів споживання. Про важливість цього йшлося вище.

Якщо з якимось із згаданих пунктів у вас було не все гаразд, але ви не знали, що це так важливо, – почніть діяти, враховуючи нові знання. Якщо, знаючи це, ви свідомо надалі будете пекти і продавати шкідливий продукт, – це вже буде свідома шкода здоров’ю людей, великих і маленьких. Тоді, якщо статистика хвороб, викликана продуктами харчування, в Україні буде зростати, у цьому буде і ваш внесок. Але ще є час прийняти рішення – на нього з надією чекають ваші майбутні покупці.

*Ця діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry