28.05.2024
Технологічне майбутнє для агро ММСП ближче, ніж здається. Агро інновації, зокрема точне землеробство може бути одним із пріоритетних завдань відбудови українського аграрного сектору і дозволить відновити виробничі обсяги швидше, ефективніше, економніше та екологічніше.
Серед українських агровиробників, особливо мікро, малих та середніх агропідприємств, тривалий час панує думка, що агроінновації доступні тільки великим агрокомпаніям та міжнародним агрохолдингам. Однак насправді технології точного землеробства доступні в Україні на всіх рівнях і для різних категорій агровиробників.
Що таке точне землеробство
Точне землеробство – це поєднання досвіду і навичок людини із сучасними технологіями з метою коректного спрямування необхідної кількості ресурсів в необхідні галузі виробництва для отримання фінансової вигоди. Зокрема, йдеться про такі рішення, як RTK, Big Data-аналіз, IoT-датчики тощо. Вони дають змогу фермерам моніторити ситуацію на полях й приймати рішення на базі даних у реальному часі. Такий підхід до ферми гарантує, що рослини отримують саме те, що їм необхідно для оптимального росту.
За даними Straits Research, найбільш домінантним ринком для точного землеробства у світі є Північна Америка. Цій тенденції також слідують Європа, деякі країни Азійсько-Тихоокеанського регіону, такі як Японія, Китай, Південна Корея, Індія та деякі інші країни, такі як Бразилія, Аргентина, Південна Африка. Що стосується України, то на сьогодні в Україні є досвід та експертиза впровадження точного землеробства, які можна і варто масштабувати на якомога більшу кількість агрогосподарств. Це дозволить не тільки швидше відновити втрачені через війну потужності агросектору, а й гарантувати вищий рівень стійкості галузі, відповідно продовольчої безпеки в Україні та світі.
Точне землеробство в Україні – tabula rasa чи динамічно зростаючий ринок?
За даними дослідницької компанії «Агрістатіс», у 2022 році аграрії почали активніше впроваджувати різні методи точного землеробства, а саме оснащувати агротехніку різними приладами для точного землеробства. Станом на 2022 рік, тобто на початку повномасштабного вторгнення, вже близько 60% аграріїв використовували техніку, оснащену технологіями точного землеробства, понад третина аграріїв (37%) оптимізували маршрути агротехніки на полях. Майже кожен четвертий агроном (26%) уже відслідковував зміни погоди за допомогою технологій. Агрохімічний аналіз ґрунту використовували 29% опитаних. Практику застосування різних рішень щодо диференційного внесення добрив, сівби та обробки засобами захисту рослин за допомогою систем точного землеробства мали 17–19% аграріїв.
Незважаючи на воєнні дії в нашій країні, ринок послуг у сфері точного землеробства відчуває зростання попиту і динамічно розвивається. Аграрії планують і далі користуватися новітніми технологіями та збільшити відсоток їх застосування. Зокрема, за даними дослідження, агросектор планує збільшити моніторинг погоди — до 31% (на дату проведення дослідження – 26%); диференційоване внесення добрив до — 30% (на дату проведення дослідження – 19%) і ЗЗР — до 31% (на дату проведення дослідження 17-19%).
Підготовка до точного землеробства
Впровадження точного землеробства на агрогосподарстві потребує підготовки. Хороша новина – технології точного землеробства – це гнучкий набір можливостей, які не обов’язково треба впроваджувати одночасно. Перехід до технологій точного землеробства можна і варто робити покроково, залежно від потреб господарства. Узагальнено, сім кроків, які у переважній більшості кейсів передують використанню інноваційних технологій на вашому полі, такі:
Аудит й Електронний контур полів. Для впровадження будь-яких, навіть найпростіших системи точного землеробства, потрібно створити електронні контури полів для визначення фактичних меж та розмірів поля з точністю RTK.
Технологічні колії та розблокування функції відключення секцій на оприскувачах. Для більш ефективного внесення добрив та ЗЗР на техніку встановлюється спеціалізоване обладнання та розблоковуються функції відключення секцій на обприскувачах. Також створюються технологічні колії на полях для мінімізації витоптування посівів.
Контроль якості польових робіт. До заходів з контролю якості польових робіт відноситься, наприклад, скаутинг поля на різних етапах розвитку рослини, що визначає якість виконання тої чи іншої агро операції. Зокрема після посіву перевіряють сходи рослин, якість розкладки насіння, тощо.
Максимальне використання потенціалу кожної ділянки поля. Інструменти точного землеробства дають можливість оцінити й визначити потенціал кожної ділянки поля для максимального його використання. Картування врожайності дає можливість створити цифрову карту поля, а на базі такої карти визначається економічний потенціал кожної ділянки поля. Щоб визначити, які ж зони на полях є найпродуктивнішими – на комбайни встановлюється система картування врожайності. Для максимального використання потенціалу таких зон – розблоковується функція внесення добрив зі змінною нормою, створюються карти-завдання та розробляється методика диференційного внесення.
Збір та аналіз даних. Обстеження полів за допомогою супутникового моніторингу, БПЛА або скаутингу має можливість отримувати дані з аналізувати стан посівів, стан якості підготовки ґрунту, якість розкидання пожнивних рештків після збирання тощо.
Farm менеджмент, ERP та диспетчеризація (платформи для ведення обліку та контролю за виробничими процесами). Підприємство на цьому рівні вже повинно мати цифрові моделі своїх полів, статистику, здійснювати аналітику, тоді керівники безпомилково прийматимуть ефективні рішення, які підвищать рентабельність виробництва. Для цього встановлюється Farm менеджмент, ERP та диспетчеризація (платформи для ведення обліку та контролю за виробничими процесами). Усе управління здійснюватиметься через портали, на яких можна аналізувати дані з польових терміналів та планувати роботу.
ZoneManagement (управління елементарними ділянками).Для коригування технології виділяють однорідні зони поля. Визначається потенціал зон та економічна доцільність технологій для розрахунку економічної ефективності кожної ділянки. Вводиться посів зі змінною нормою для використання біологічного потенціалу посівного матеріалу.
Ціна питання для мікро, малих та середніх агровиробництв
Розуміючи виклики, з якими зараз мають справу агро ММСП, доступність технологій точного землеробства для цієї категорії агровиробників може бути обмеженою через брак коштів. Щоб підтримати інтерес агро ММСП до інноваційних технологій, який набирав обертів до повномасштабного вторгнення, Програма USAID АГРО пропонує можливість агро ММСП придбати послуги з впровадження точного землеробства заощаджуючи 80% їх вартості.
Послуги аграріям на спеціальних умовах надає компанія «ФРЕНДТ». Йдеться зокрема про послуги з автоматизованого водіння, диференційного внесення добрив, цифрового аудиту поля та картування врожайності. Варто оцінити очевидні переваги кожної з доступних за підтримки Програми USAID АГРО послуг, щоб стартувати впровадження точного землеробства на своїх полях вже зараз.
Переваги впровадження технології автоматизованого водіння
Переваги впровадження технології диференційного внесення добрив
Переваги цифрового аудиту поля – Обстеження полів агрономами-експертами або обліт поля дроном
Переваги впровадження технології картування врожайності поля
Детально про умови надання послуг за сприяння USAID АГРО читайте тут
Майбутнє, абсолютно точно, за точним землеробством
Що варто пам’ятати про точне землеробство:
За пошуковим запитом “послуги з точного землеробства в Україні” Google знаходить і пропонує на першій сторінці принаймні 15 провайдерів таких послуг. Отже ринок послуг у сфері точного землеробства в Україні не тільки є, але й зростає.
Всі доступні технології точного землеробства не обов’язково впроваджувати одномоментно. Проводити й інвестувати у перехід господарства до технологій точного землеробства можна і треба покроково, відповідно до своїх власних потреб й пріоритетів.
Українським агро ММСП доступна підтримка Програми USAID АГРО, що відшкодовує 80% вартості послуг у сфері точного землеробства у співпраці з одним з провайдерів таких послуг, компанією «ФРЕНДТ»
Точне землеробство – це зниження витрат, підвищення продуктивності та екологічності виробництва. Це майбутній шлях розвитку сільського господарства у світі.
Пов’язані теми: