Світовий ринок добрив: затяжна криза чи нові можливості?

Світовий ринок добрив постійно змінюється, змінюються тенденції, ціни, виробники, трейдери та покупці. Як же тоді змінився ринок азотних добрив за останній рік, враховуючи постковідну ситуацію на планеті, військові дії в Україні, постійні зміни світової економіки, що збивають із запланованого курсу всіх виробників та покупців.

Останні події у Світі сильно прискорили зміни на ринку добрив, при тому настільки, що у момент пікового сезону в більшості регіонів відбувся масштабний обвал попиту, цін та обсягів виробництва. При тому, наскільки швидко все впало, настільки ж швидко зросли ціни на готову продукції та сировину, що завдало істотного впливу на світовому ринку добрив. Сталося все в кінці лютого, коли почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну.

Циклічність ринку у той момент дала величезний збій, що згодом вплинуло на весь Світ. Вже зараз ринок добрив повертається у нормальне життя, але зі значними змінами, про які і піде далі розмова.

Балтика, Бразилія, Індія

Експорт з портів Балтики, більшою мірою забезпечується російськи карбамідом. Товаром країни, яка, через повномасштабне вторгнення в Україну, за останні місяці зазнала санкцій, обмежень і що глобальний вплив.

«Популярність» росії як джерела добрив сильно знизилась, через те, що багато зарубіжних компаній просто відмовилися від роботи з країною, відповідно ціни на продукцію знизились на Балтиці і в регіонах споживання.

Ще минулого літа (2021) найдешевший карбамід продавали в Китаї, тепер – росії. Ціни критично знизились з багатьох причин, одна з них – логістика. Перші місяці війни поставки карбаміду з портів Балтики майже не відбувались, адже фрахт був занадто дорогий, і знайти постачальників для російського продукту було досить складно. Також трейдери і виробники стикнулись з проблемами оплати за товар. Знадобились тижні, аби знову відновити повноцінну роботу експортерів.

Після вторгнення росії в Україну, обсяги поживання продукту в ЕС російської продукції суттєво змінилася. За підсумками 2021 року основними покупцями карбаміду були такі регіони як: Центральна та Західна Америка, Європа, Бразилія.

Але вже сьогодні, у 2022 році, продукт країни-агресора втратив таку актуальність на світовому ринку, тому всі вище перераховані країни, окрім Бразилії, майже повністю відмовилися від російських товарів.

Країни Латинської Америки практично єдині, хто не вводив санкції проти агресора, тому їхні ринки добрив стали основними імпортерами російської продукції. І були ними протягом 4 місяців, поки попит з їх боку не зазнав серйозного зниження.

Бразилія – це один із найактивніших ринків карбаміду на сьогодні. І саме в цю країну постачається більша частина російської продукції. Тим паче, товар імпортується по достатньо низьким цінам (640-650 долл. США/т, CFR), у порівнянні з світовим ринком, що тільки збільшує попит на імпорт продукції в країну.

Окрім балтійського товару, в Бразилію також активно постачають карбамід із Близького Сходу, тому, загалом, ринок не потребує термінових поставок.

У минулому році ситуація була досить схожа, хоча закупити продукцію бразильським імпортерам було набагато складніше. Головним конкурентом країни (серед покупців) була Індія, яка пропонувала виробникам вищі нет-беки, власне, чим і привертала до себе більше уваги.

Окрім Бразилії, балтійський товар також поставляється на тендери в Індію. Звичайно, значно меншим об’ємом, ніж до повномасштабного вторгнення, але декілька суден все ж були відправлені за найнижчими цінам.

Загалом, після 5 місяців війни в Україні та санкцій, що ввели проти агресора, російські виробники добрив впевнено тримаються й постачають продукцію на всі можливі ринки світу, як наприклад, Бразилія та Індія.

Таблиця 1

Напрямки експортуросійського карбаміду та ціни з портів Балтики

Північна Африка, Індія, Європа, Туреччина

Головним азотним ринком Північної Африки можна вважати Єгипет, звідки активно експортують товар у всі регіони світу.

У 2022 році, як і в 2021, головними імпортерами єгипетського карбаміду є країни Європи. В першу чергу, тому що, на даний момент, як і минулого року, в ЄС складна ситуація з газом. Через високі ціни на газ та сировину, виробляти продукцію в регіоні просто невигідно.

Загалом, виробництво добрив в Європі серйозно постраждало через ситуацію з газом. Більшість виробників добрив, що не виготовляють великих обсягів азотних, просто зупинили свої заводи, а ті, що працюють більш масштабно, критично знизили обсяги виробництва.

Ще у минулому році країни ЄС почали потерпати від вартості російського газу, а повномаштабне вторгнення в Україну з боку рф лише погіршило ситуацію. «Три роки тому “Газпром” щодня постачав до Європи до 500 млн кубометрів природнього газу на добу. У травні цього року – лише 250 млн на добу. На початку липня – 140 млн. А з 11 липня Росія вимкнула на профілактику основний газопровід “Північний потік”, і постачання досягло історичного мінімуму – близько 80 млн кубометрів на добу» – повідомляє BBC News.

Внаслідок постійного зменшення постачання газу в Європу, отримати його виробникам добрив ставало дедалі складніше, що призвело до росту цін на добрива.

Нині карбамід в Європі, з урахуванням всіх витрат, можна виробляти за ціною не менше 1050 дол. США/т, що на 300-400 дол. США вище, ніж можна купити в Єгипті. Через такий дисбаланс вартості для ЄС і є цікавим імпорт добрив. При цьому, постачання продукції відбувається не лише з Єгипту, але й, наприклад, з США, де можна придбати товар ще вигідніше.

Крім того, північно-африканські добрива полюбляють у Туреччині, але тут більше попиту на продукцію від виробників Близького Сходу (див. нижче). В Єгипті справді закуповують значну частину продукції для Туреччини, але ці об’єми складно зрівняти з європейськими.

Єгипетські добрива також популярні на ринку Індії, де досить часто проводять великі тендери на закупівлю продукції. Коли у всьому світі ціна на добрива трималась на високому рівні, виробники з Єгипту залюбки брали участь в індійських тендерах, але за останні тижні вартість, до прикладу, карбаміду, значно знизилась, відповідно індійські закупівлі перестали бути достатньо вигідними.

Нині єгипетські постачальники добрив все ж таки більше орієнтуються на ринок Європи, ніж Індії. Так відбувається, через те, що для покупців ЄС, враховуючи ціни на газ та сировину, закуповувати товар в Єгипті, навіть по вищим цінам, ніж в інших регіонах, набагато вигідніше, ніж виробляти добрива самотужки, а це дуже приваблює північно-африканських виробників.

Саме тому Єгипет не брав участь в останньому тендері в Індії, що пройшов у липні, де пропозиції по добривам ледь доходили межі в 500 дол. США/т, FOB. При врахуванні постійного зростання попиту з боку Європи та рівня цін 650-765 дол. США/т, FOB, для північно-африканської країни не вигідно спрямовувати власні об’єми в Індію і, в найближчий час, поки активність на європейському ринку не зійде нанівець, навряд чи щось зміниться.

Таблиця 2

Обсяги та ціни експорту з Єгипту за виробниками

Близький Схід, Індія, США, Туреччина

Країни Близького Сходу – це одні з найбільших експортерів азотних добрив на ринки Індії, США та Туреччини. Як і в минулому, так і в цьому році з цього регіону на постійній основі постачаються великі об’єми продукції за прийнятними цінами.

Головними країнами-експортерами Близького Сходу прийнято вважати Оман, Іран та Бахрейн.

Виробники Близького Сходу у цьому році були орієнтовані на ринок Індії, а саме на тендери, що там проходили. Для тутешніх постачальників це було цікаво, адже за один підхід вони продавали великі об’єми товару та не шукали додаткових покупців.

В останні місяці ринок Індії перестав закупати бажані (для місцевих виробників) об’єми продукції, що дозволило іншим країнам більш активно купувати добрива з Близького Сходу. Наприклад, Австралія, що дуже цікавиться карбамідом саме з цього регіону, лиш за минулий місяць змогла отримати декілька досить вигідних пропозицій.

Також постійним покупцем товару з Близького Сходу є Туреччина. В цьому напрямку вже котрий рік активно постачається карбамід. Загалом, імпорт карбаміду в Туреччину з січня по травень 2022 року оцінюється в 825 тис. тон (що набагато нижче 1,23 млн тон поставленого товару за аналогічний період 2021 року), з яких 458 тис. тон відправлено з Оману (є поставки й іранського походження, що спочатку прибули до Оману і потім були продані в Туреччину), 133 тис. тон  з Єгипту та 79 тис. тон з Ірану.

Покупці з США також полюбляють добрива з Близького Сходу, що правда, на сьогодні більшість продукції закуповується в Саудівській Аравії. Нині імпорт товару в США не настільки значний, адже країна сама виробляє достатньо азотних добрив та активно експортує їх.

Таблиця 3

Обсяги та ціни експорту з Близького Сходу за виробниками

Роблячи висновки, варто заначити, що світовий ринок добрив останні 3 роки постійно потерпає від непередбачуваних подій. Спочатку був ковід, а потім почалась повномасштабна війна в Україні. І якщо порівнювати як сильно ці жаливі події вплинули на торгівлю добривами, буде очевидно, що війна завдала значно більших змін.

Повномаштабне вторгнення в Україну вплинуло абсолютно на всі ринки добрив та завдало набагато більших змін, ніж ковід. Змінились торгові потоки, ключові ринки та виробники й, мало хто зміг зберегти все так, як було до зловісного лютого 2022 року.

Загалом, порівнюючи ринок азотних добрив минулого і цього літа, можна зазначити скорочення споживання по окремих регіонах до 15%. Однак, враховуючи невтішну ситуацію у Світі, нестабільність ринку й важкий рік із рекордними показниками цін, висновки могли бути набагато гірші.

На жаль, якщо у найближчий час зростання ціни на добрива не зупиниться, а проблеми з газом не вирішаться, Світ може розраховувати на серйозний дефіцит продовольства, що може спровокувати хвилю голоду в окремих країнах.

Поліна Мінц, Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry