В Польщі молоко дешевшає, а в Україні – дорожчає

В Польщі середня ціна на молоко вже впала нижче 2 злотих за літр. Є багато малих молокозаводів, які платять 1,5 злотих за літр і менше, тоді як, згідно з моніторингом ринку від Великопольських палат, витрати на виробництво молока на фермах коливаються від 1,6 злотих/літр до навіть 2,1 злотих/літр.

Тиск на фермеров в сезон закупівлі сирого молока ще триває. Він має різний масштаб залежно від регіону та економічного стану суб’єкта закупівлі.

– Середня ціна на молоко вже впала нижче 2 злотих за літр, але є багато, малих молокозаводів, які платять 1,5 злотих за літр і менше. Гірше те, що про подальші скорочення оголошують найбільші концерни, повідомляє Великопольська сільськогосподарська палата в опублікованому аналізі ринку, повідомляє Farmer.pl

Причин такого стану, на думку WIR (Великопольської сільськогосподарської палати), декілька, серед яких падіння цін на молочну продукцію у світі, зростання цін на енергоносії та газ, домінуюче становище роздрібних мереж.

Перше, що вплинуло на ціну молока в світі, – це зниження цін на молочну продукцію на світових ринках, зокрема сухе молоко, сир і масло. По-друге, підвищення цін на газ та енергоносії, які відіграють значну роль у виробництві, заготівлі, переробці та збуті молока. Друга причина є особливо гострою в Польщі, тому що поляки мають справу з державними монополіями в постачанні газу та енергоресурсів. Ці ціни особливо виснажують бюджети невеликих молокозаводів. По-третє, домінуюче становище торговельних мереж, які, конкуруючи, підтримують низькі закупівельні ціни на молочну продукцію у виробників, – пояснює WIR.

Відповідно до моніторингу Великопольських палат, витрати на виробництво молока на фермах коливаються від 1,6 злотих за літр до понад 2,1 злотих за літр.

– За рахунок зниження закупівельних цін на фуражне зерно дещо знизилися витрати на виробництво молока в господарствах. Однак ці відмінності не відчувають фермери, які роблять ставку на повноцінні суміші та білкові компоненти, ціни на які залишаються незмінними. WIR зазначає, що витрати на виробництво молока на фермах залежно від технології, ефективності, генетики чи харчування коливаються від 1,6 злотих/літр до навіть 2,1 злотих/літр.

Ці витрати не включають витрати на інвестиції, які фермери, часто за допомогою кредитів, реалізували в останні роки. У цій ситуації багато фермерів, спостерігаючи за ситуацією, починають замислюватися про відхід від виробництва молока та продаж стада. Такі оголошення вже з’являються в аграрній пресі, – наголошують у Палаті.

Як повідомив керівник Інфагро, аналітик ринку молока, Василь Винтоняк, ціна на молоко в Україні наразі вже зростає, поточна спотова ціна сягає 12 грн на 1 літр молока в господарстві. В Польщі спотова ціна падала, в той же час, контрактна ціна в Польщі лишилась на рівні 41 євро цент, це на 10 євроцентів дорожче, ніж в Україні. В Україні молоко в ціні відповідає рівню 31 євро цент (контрактна ціна). Спотові ціни різняться в залежності від поточної кон’юнктури.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry