Вчені відкрили новий механізм редагування генів

Вчені з Вюрцбурга та США відкрили новий тиг CRISPR. Цей маркер використовується для “розрізання” ДНК, за що сам метод отримав назву “генетичних ножиць”.

Пандемія коронавірусу змусила нас дізнатися про ПЛР-тестування. Під час цього аналізу у пробі детально вивчається ДНК і, якщо в ньому вдається знайти гени ковіду, лаборант “виносить вирок”, що така людина є хворою на коронавірус. Якось подібно працює противірусний імунітет у бактерій та архей. В своїх генах вони містять маркери CRISPR у певних місцях ланцюга ДНК. Приблизно так само, як електропроводка має спеціальні мітки з відстанню у 1 метр. Між цими мітками бактерія “консервує” гени вірусів, якими раніше вона хворіла. Якщо такий вірус спробує атакувати бактерію знову, то білок Cas9 порівняє його генетичний апарат зі зразком “в базі”, впізнає вірус та розріже його ДНК/РНК на окремі частинки. Отже, зразок вірусних генів між мітками CRISPR – це “орієнтування на злочинця”, а білок Cas9 – це найманий вбивця, що отримав таке орієнтування. Цей механізм забезпечує потужний імунитет для таких примітивних організмів як бактерії.

З часом вчені навчилися “підробляти” такі орієнтування (“направляючі РНК”), щоб змусити білок Cas9 розрізати ДНК у потрібному їм місці, що дозволяє модифікувати генетичний апарат рослин, тварин, бактерій, тощо. Конкретно ця новина – про відкриття нового типу нуклеази, яку назвали Cas12a2. На відміну від інших відкритих типів Cas, цей білок може пошкоджувати інші ДНК та РНК. Нагадаю: в “орієнтуванні” зберігається конкретна частинка генетичної інформації вірусу, конкретна точка в його ДНК/РНК і зазвичай Cas може розрізати його ген тільки в цій точці. Cas12a2 може різати і в інших місцях. Враховуючи, що технологія CRISPR-Cas вже визнана абсолютно безпечною і природною, це відкриття може наблизити нас до створення принципово нових сортів рослин в майбутньому, або навіть до створення нових біопрепаратів, що за дешевизною та ефективністю перевершать хімічні засоби захисту.

Використані матеріали AgroPages

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry