Яким сортам та гібридам в 2018 році надавали перевагу товароварибники

В 2018 році українські товаровиробники надали перевагу при виборі сортів пшениці м’якої озимої, ячменю звичайного озимого та ріпаку озимого  як сортам вітчизняної так іноземної селекції.

В  офіційному обігу на насіннєвому ринку України в 2018 році  було 304 сорти пшениці м’якої озимої (за даними сертифікації насіння – Реєстру сертифікатів на насіння і садивний матеріал).

При цьому, у 5-ці лідерів сортів пшениці м’якої озимої  (топ-5) за масою партій насіння, на  які отримано сертифікат, 3 сорти – іноземної селекції.

 Так, топ 5 сортів пшениці м’якої озимої  (станом на 28.09.2018) були:

сорт Богдана – селекції Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла НААН та Інституту фізіології рослин і генетики НААН України, загальний обсяг  маси партій становив 4660,4 тон, що становив 4,6% до загального обсягу маси партій. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2003 року;

 сорт Подолянка – селекції Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла НААН та Інституту фізіології рослин і генетики НААН України, загальний обсяг  маси партій становив 4155 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2003 року;

сорт Мулан – німецької селекції (Нордзаат Заатцухт ГмбХ),  загальний обсяг  маси партій становив 3213 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з 2011 року.

 сорт Скаген – німецької селекції (заявник Заатен-Уніон ГмбХ),   загальний обсяг  маси партій становив 2989 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з 2010 року.

сорт Колоніа – німецької селекції  (Нікерсон Інтернешнл Рісьорч СНС), загальний обсяг  маси партій становив  2899 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з 2014 року.

Григоренко Сюзана, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України  зазначає, що в Україні добре відомі та запитувані наразі сорти німецької та французької селекції по озимим зерновим. Це, сорти високопродуктивні, з потенціалом 10 т/га, при цьому адаптивні та реалізують свій потенціал в умовах  посухи та недостатньої кількості опадів.

Крім того, як правило, це ті сорти, які вирощуються та розмножуються, закладаються насінницькі посіви  безпосередньо в Україні (по ліцензійним угодам).

Той же, Мулан, базове (елітне) насіння, для реалізації розмножують в Київській, Черкаській, Вінницькій (центр України) та Західному регіоні (Тернопільській обл.).

Щодо ріпаку озимого, культура, яка цього року у попиті та товарні посіви якого зростають останні 2 роки, то в офіційному обігу на насіннєвому ринку України в 2018 році  було 164 сорти (гібриди) ріпаку озимого (за даним сертифікації – Реєстру сертифікатів на насіння і садивний матеріал,

У топ-5, 4 гібриди–іноземного походження, та 1 – українського.

Так, лідируючі, топ-5 гібридів, за масою партій на  які отримано сертифікат   були:

Іноземної селекції:

(Норддойче Пфланценцухт Ганс-Георг Лембке КГ):

Шерпа – загальний обсяг  маси партій становив 277,5  тон, що становив 6,9 % до загального обсягу маси партій. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2013 року;

Рохан –  загальний обсяг  маси партій становив 233 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2010 року;

МЕРСЕДЕС – загальний обсяг  маси партій становив 213 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2015 року.

 ПР44Д06 (Піонер ( Хай-Бред Світзерленд СА)), загальний обсяг  маси партій становив 135,9 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2012року;

Вітчизняної селекції – Чорний велетень (Інститут кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України), загальний обсяг  маси партій становив 123,84 тон. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2002 року;

Тобто, товаровиробники, що спеціалізуються на виробництві озимого ріпаку,  віддають перевагу гібридам іноземної селекції та частково української.

За словами Сюзани Григоренко, виконавчого директора Насіннєвої асоціації України, ситуація, що склалася очікувана, оскільки аграрії в більшості випадків використовують не сорти, а гібриди, що пропонує іноземна селекція. Також, першими реагують на запит українських агровиробників і пропонують не просто гібриди ріпаку з показниками врожайності, а й поєднують в собі характеристики для стабілізації врожаю: стійкість до вилягання; компенсаційна здатність до швидкого відновлення весняної вегетації тощо, постачальники іноземної селекції.

Тому основні обсяги посівного матеріалу на ринку – іноземного походження.

Ще одна традиційна українська культура – ячмінь звичайний озимий. У 2018 році українські товаровиробники обирали сорти як вітчизняної  так і іноземної селекції.

Так,  за даними Реєстру сертифікатів на насіння і садивний матеріал, в офіційному обігу на насіннєвому ринку України в 2018 році  було 36 сортів ячменю звичайного озимого.

Лідируюче місце  (топ-5 сортів) зайняли  українські, німецькі та чеські. Так, за масою партій на  які отримано сертифікат   були такі сорти:

Серед українських – це сорти селекції Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення НААН:

 Дев’ятий  вал   загальний обсяг  маси партій становив 3122 тон, що становив 23,4 % до загального обсягу маси партій. В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2014 року;

Снігова королева загальний обсяг  маси партій становив 1251,8 тон.  В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2014 року;

Достойний загальний обсяг  маси партій становив 728,06 тон.  В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2006 року;

Луран  чешської селекції (Осева Ексімпо Прага с.р.о), загальний обсяг  маси партій становив 2076 тон.  В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2000 року;

Хайлайт німецької селекції (Дойче Заатфеределунг АГ) загальний обсяг  маси партій становив 1110 тон.  В Державному реєстрі сортів рослин,  придатних до поширення в Україні з  2010 року.

«Багато в чому завдяки змагальної, жорсткої конкуренції в сегменті насіннєвого ринку, український аграрій в даний час отримує якісну пропозицію плюс професійний супровід від постачальника (виробника).

І, так, у  2017-18 році, збільшилася часка імпорту посівного матеріалу зернових- ячменю та пшениці. Так, поставки посівного матеріалу пшениці зросли на 13%, а ячменю – на 38%. (за даними АПК-Інформ). При цьому, насіння озимого ріпаку та озимої пшениці імпортуємо з Франції, Чехії та Німеччини

У той же час, по зерновим, аграрії, продовжити використовувати і так званий «власний посівний матеріал», що потім впливає на якісні і кількісні показники майбутнього врожаю.

При цьому, співвідношення по вітчизняне/іноземне насіння та сорти, то за останні 5 років, по основним культурам – на користь іноземної селекції. Причини: активність компаній по реєстрації та виведенні на український ринок нових сортів, у період 2010-2017 рр. оновлення сортів іноземної селекції відбувається удвічі швидше, ніж вітчизняних та безперечно запит товаровиробника.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry