Збитки агросектору за час війни вже перевищили $40 млрд

Постраждалі внаслідок війни аграрії, представники влади, міжнародних донорів зібралися 27 вересня на круглий стіл «18 місяців війни. Збитки агросектору та перспективи відновлення галузі» для спільного пошуку шляхів вирішення ключових проблем деокупованих територій: відновлення підприємств, фінансування господарської діяльності, розмінування. Захід організувала Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку  (АГРО), повідомляє прес-служба ВАР.

“Збитки агросектору за час війни вже перевищили $40 млрд, прямі збитки – $9 млрд. Наша роль – допомогти відновитися агросектору і будувати країну далі. З допомогою наших партнерів, зокрема Всеукраїнської аграрної ради та Всеукраїнської асоціації громад, з початку повномасштабної війни ми вже надали допомогу насінням близько 100 000 домогосподарств, тобто підтримку надаємо від найменших виробників то середніх фермерів. А сьогодні ми почали чергову хвилю підтримки – роздачу добрив. Таку допомогу отримає 12 000 фермерів. Також наразі в нашій програмі діє декілька конкурсів на співфінансування проектів з переробки, а також збільшення потужностей елеваторів та інші. Всі перелічені програми – в рамках ініціативи AGRI-Україна від USAID для підтримки повного циклу – від вирощування до експорту”, – зазначила Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО.

Через війну логістика руйнується щодня, ракетних ударів зазнають порти та залізниця, і сьогодні важливо допомагати саме в цих напрямках. На цьому наголосив Олександр Гайду, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики: “Ми розробили Проект Закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сільського господарства та експорту агропродукції під час воєнного стану №8025, яким передбачено залучення міжнародних інвесторів на будівництво мультимодальних терміналів, вагонів. Також у розробці законопроект про якість грунтів, адже велика площа території забруднена вибуховими предметами і це не дає можливість вирощувати культури.”

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький розповів про плани погектарної підтримки аграріїв на деокупованих територіях, надання їм пільгового кредитування, фінансування гуманітарного розмінування.

“В агросекторі маємо брак виробничих ресурсів. На думку міністерства, допомога коштами з розрахунку на гектар є більш універсальною. В проєкті на 2024 рік передбачені виплати на 1 га виключно для деокупованих сільгоспземель, для цього у спеціальному фонді передбачено близько 800 млн грн. У бюджеті також закладено 2 млрд грн на компенсацію гуманітарного розмінування сільгоспземель. Також вже вступили в дію зміни до програми кредитування “5-7-9”, якими передбачені нові спецумови для аграріїв з деокупованих земель. Це повернення пільгової ставки 1% річних, і ставки 3% з 3-го року, решта – компенсується державою. На це у держбюджеті-2024 закладено 18 млрд грн. Фактично це будуть безкоштовні кредити для аграріїв з деокупованих територій”, – повідомив Тарас Висоцький.

Очільник ВАР Андрій Дикун наголосив, що відновлення деокупованих територій має стати пріоритетом держави.

“Відновлення агросектору, як локомотиву економіки держави, – пріоритетне завдання для всіх нас. Кожна копійка, яку заробить аграрій має значення, адже це заробітні плати працівникам та допомога ЗСУ. Аграріям західних і центральних регіонів сьогодні не так важко, як виробникам на окупованих та деокупованих територіях, тому останнім потрібно допомагати вже сьогодні, не чекаючи завершення війни. І таким чином показувати приклад для підприємств на поки що окупованих територіях. Значні площі сільгоспземель забруднені та заміновані. Ми, як ВАР, поговорили майже з усіма світовими компаніями які є в Україні по розмінуванню і всі вони кажуть, що розмінування за класичною системою – це дуже дорого і дуже довго. Всі шукають місцеві рішення, дивляться на те, як аграрії самі розміновують території. Це також великі кошти, тому потрібно виділяти гроші на стартапи з розмінування. Рішення є”, – запропонував Андрій Дикун.

Аграрії постраждалих підприємств наголошують на необхідності доступного кредитування та допомоги у забезпеченні виробничими ресурсами. Фермер Андрій Повод, ПП “Укан”, Херсонська область, розповідає: “Загальні збитки нашого господарства становлять більше 6,5 млн євро. Розміновувати свої поля ми почали власноруч, і вже очистили близько 70% земель, що оброблялися до війни. Весняну посівну пропустили, в осінню посівну  входимо майже без техніки та добрив. Дякуючи ВАР, отримали насіння. На мою думку, виходом із ситуації можуть стати: доступні кредити, цільова допомога від донорів у вигляді техніки, насіння, добрив та гранти на відновлення”.

Навіть ті аграрії, яким вдалося частково релокувати бізнес з окупованих територій, потребують підтримки. Сергій Рибалко, очільник ФГ “Аделаїда” з Херсонської  області розповідає: “Втрати нашого господарства на окупованій території – понад  256 млн грн. Це офіційно зареєстрована цифра, яке фігурує у кримінальній справі проти росіян, і це 70% від нашого майна. Решту ми змогли релокувати на Житомирщину. Там відновили зрошення, збільшили дохід на 35%, сплачуємо заробітну плату та всі податки. Але ситуація важка: ціни на агропродукцію всередині країни знизились на 30-40%, а ціни на виробничі ресурси зросли. Маємо проблеми з банківським кредитуванням. Нам відмовляють у реструктуризації інвестиційних довгострокових кредитів, прострочення хоча б на 1 день сплати відсотків чи тіла кредиту призводить до автоматичного блокування усіх рахунків і списання коштів”.

Під час заходу про можливості підтримки агросектору розповіли представники міжнародних  програм підтримки для деокупованих та постраждалих аграріїв. Арсеній Положій, радник з питань регіональної конкурентоспроможності Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» розповів про підтримку підприємств, які, крім класичного аграрного виробництва, мають переробку та генерують продукти з високою доданою вартістю, а також акцентував увагу на програму з оцінки збитків.

“Ми маємо декілька регіональних ініціатив, зокрема на Чернігівщині, Харківщині, Запоріжжі та частково Київщині, з відшкодування витрат на проведення оцінки втрат та збитків, завданих російською військовою агресією. Документування збитків дуже важливе і робити це треба якнайшвидше”.

Дарина Сидоренко, керівниця відділу моніторингу та оцінки гуманітарної організації Help – Hilfe zur Selbsthilfe проінформувала про надану підтримку агросектору, а також анонсувала новий проєкт для тваринницьких господарств. “Минулого року ми надавали нетелів, ветеринарні препарати, премікси та паливо для збору врожаю. З 1 жовтня 2023 року стартує новий проєкт допомоги малим фермерським господарствам у тваринництві, який буде працювати в Харківській, Миколаївській і Херсонській областях”, – повідомила Дарина Сидоренко.

Робота з відновлення постраждалих агропідприємств набиратиме обертів. Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО наголосив: “Ми ще влітку 2022 року почали говорити про підтримку аграріїв на деокупованих землях, актуальність проблеми лише зростає.  Ми сьогодні підняли досить багато важливих питань і закликаю Уряд, донорів та аграріїв об’єднати зусилля для їх вирішення”.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry