Польскі виробники добрив отримають компенсацію за дорогий газ

Рада міністрів Польщі ухвалила програму «Допомога енергоємним галузям, пов’язаним із раптовим підвищенням цін на природний газ та електроенергію у 2022 році». Очікується, що від нього виграють близько 1000 компаній, переважно середніх і великих.

Програму розроблено на основі Закону від 29 вересня 2022 року про Правила реалізації програм підтримки підприємницької діяльності у зв’язку із ситуацією на енергетичному ринку у 2022-2024 роках.

З точки зору відповідності законодавству ЄС, це базується на даних, опублікованих у жовтні цього року Європейською комісією оновлених «Кризових тимчасових рамок заходів державної допомоги для підтримки економіки після агресії Росії проти України».

Європейська комісія повідомила про програму 20 грудня 2022 року, підтвердивши її відповідність законодавству ЄС про державну допомогу.

Хто бенефіціар цієї допомоги?

За оцінками, група галузей, які зможуть отримати допомогу, споживає понад 20 ТВт-год електроенергії на рік, що становить більше третини споживання всіх промислових компаній. Це такі галузі, як металургія, кераміка, виробництво цементу та добрив.

Підприємці, що працюють у Польщі, які одночасно відповідають двом умовам, матимуть право на участь у програмі:

  • Витрати на придбання електроенергії та природного газу становили не менше 3% від вартості їх виробництва у 2021 році або 6% від вартості виробництва у І півріччі 2022 року.
  • Принаймні половину їх доходів або вартості виробництва було отримано від діяльності в кодах PKD або кодах PRODCOM, перерахованих у списку секторів, особливо вразливих до наслідків кризи, розробленому Європейською Комісією.

Фінансова частина.

Бюджет програми становить понад 5 мільярдів злотих.

Сума підтримки залежатиме від суми допустимих витрат, понесених підприємцем у період з лютого по грудень 2022 року. Це витрати на закупівлю газу та енергоносіїв внаслідок підвищення ціни понад 50% порівняно із середньою ціною у 2021 році.

Буде встановлено два максимальних розміри допомоги залежно від фінансового стану підприємця. Основний ліміт становить 50% прийнятних витрат, максимум до 4 мільйонів євро на групу капіталу.

Підприємці, які зафіксували зниження показника EBITDA (показника прибутковості підприємства) щонайменше на 40% протягом усього 2021-2022 року або між другим півріччям 2021-го і другим півріччям 2022 року, матимуть право на збільшення розміру допомоги.

Підвищений ліміт також поширюватиметься на ті компанії, які зафіксували негативний показник EBITDA в обох періодах. Сума підтримки у збільшеному ліміті може становити до 80% прийнятних витрат до 50 мільйонів євро на групу капіталу.

Через кого та як дійде допомога?

Оператором програми буде Національний фонд охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

Конкурс пропозицій має бути оголошений до середини січня. Підприємці матимуть 14 днів для подання заявок з дня оприлюднення Мінрозвитку та оператором програми інформації про можливість подання заявок.

Виплата коштів має відбутися у лютому цього року.

Як це торкнеться фермерів?

Коли Європейська Комісія оголосила у вересні, що відкриває шлях для підтримки енергоємних компаній ЄС (зокрема виробників добрив), і Януш Войцеховський, комісар ЄС з питань сільського господарства, і Генрик Ковальчик, віце-прем’єр-міністр і міністр сільського господарства, передбачили, що це означало б пряме зниження цін на добрива в найближчому майбутньому.

Інфоіндустрія за матеріалами Farmer.pl

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry