Представники бізнесу закликають максимально зберегти зайнятість населення під час карантину

За низької довіри до гривні прямий викуп державних облігацій коштом Національного банку може призвести до неконтрольованої спіралі девальвації та зростання цін. Україна не може стимулювати економіку трильйонними вливаннями, як це роблять США та Євросоюз, тому пріоритетом для держави має бути максимальне збереження зайнятості – єдиного джерела доходів для більшості населення. Про це у своєму листі уряду закликають економісти, повідомляє прес-служба Центру економічної стратегії (ЦЕС).

Для цього влада має зробити все необхідне, щоб не зупиняти економічну діяльність, незважаючи на карантин. Адже ціною стане різке збідніння громадян, зростання злочинності, падіння доходів бюджету та відсутність коштів на фінансування медицини та інші критичні видатки. При цьому масштаб витрат на програми підтримки бізнесу і громадян має відповідати обсягу ресурсів, які можна знайти та витратити на такі програми без ризику стрибка інфляції, знецінення доходів громадян і фінансової дестабілізації.

Підтримати бізнес з бюджетних коштів можливо за рахунок ретельного перегляду видатків по кожному з розпорядників бюджетних коштів, скорочення некритичних видатків та максимального перенесення фінансування незахищених статей на другу половину 2020 року. А також, якщо підвищити ставки за ОВДП для залучення тимчасово вільної ліквідності банків та інших учасників ринку.

У листі економісти радять, спрямовувати державну допомогу туди, де позитивний ефект від неї для економіки буде найбільшим. Наприклад, тим, хто втратив засоби до існування, і тому, хто з більшою ймовірністю купуватиме продукти харчування та медикаменти, а не валюту. Держава повинна уникнути ручного розподілу ресурсів, яким створюються засади для корупції та неефективного спрямування дефіцитних коштів.

Україна може пройти кризу, спричинену коронавірусом, із найменшими втратами для суспільного добробуту. Але для цього, потрібно якнайшвидше завершити перемовини з Міжнародним валютним фондом, доклавши зусиль для збільшення обсягу програми та домовившись про спрямування до бюджету суттєвої частини позики. Досягнення домовленості з МВФ дозволить залучити підтримку інших офіційних кредиторів (Світовий банк, Європейський Союз, США тощо), яку варто збільшити порівняно з попередньо домовленими сумами.

Нагадуємо, що кожен обмежувальний крок є вибором, зокрема, і між виграним часом для системи охорони здоров’я сьогодні та її фінансуванням завтра. Жорсткі обмежувальні заходи пригнічують економічну активність, збільшують безробіття та злочинність, зменшують і без того незначні можливості бюджету.

Окрім ЦЕС звернення також підписали Олена Білан (Dragon Capital), Юрій Городніченко, (Університет Каліфорнії в Берклі & VoxUkraine), Андрій Длігач (д.е.н., голова Advanter Group), Олександр Жолудь (VoxUkraine), Наталія Микольська (співзасновниця платформи SheExports, Центру Trade+ та TechUkraine), Олексій Мушак (народний депутат 8-го скликання), Олександр Паращій (ІК Concorde Capital), Валерій Пекар (викладач бізнес-шкіл kmbs, LvBS), Михайло Ребрик (Райффайзен Банк Аваль), Ілона Сологуб (VoxUkraine).

 

ІА “Інфоіндустрія”

 

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry