“Аграрний фонд” з перших вуст: яка частка на ринку, як працює з аграрієм, чи буде продавати добрива ОПЗ

Про роль Аграрного фонду на ринку мінеральних добрив на круглому столі «Все буде добрива: перспективи розвитку ринку добрив в Україні та забезпечення осінніх польових робіт – 2019» доповів Микола Зубарєв, виконавчий директор ПАТ «Аграрний фонд».

 

 

Нас залучили до реалізації мінеральних добрив з ініціативи у 2017 році, коли склалася кризова ситуація на цьому ринку. Я вважаю, що роль яку на нас поклав уряд, ми добре виконали. Як сказали колеги, наразі критичної ситуації на ринку мінеральних добрив немає. Добривами вітчизняні сільгоспвиробники забезпечені. Це в тому числі і заслуга Аграрного фонду.

 

Можу сказати по цифрах, що за два маркетингові роки нами було закуплено майже 1,1 млн тон мінеральних добрив вітчизняного виробництва. Ще раз наголошую, що ми закуповуємо виключно мінеральні добрива вітчизняного виробництва. Окрім забезпечення наших сільгоспвиробників мінеральними добривами виконується ще інша функція. Додана вартість при переробці газу у мінеральні добрива, при відвантажені і фасуванні, вона створюється тут, у нас – в середині країни, в Україні, і ці гроші також йдуть до державного бюджету у вигляді податків, які сплачують ці підприємства і податку з доходів фізичних осіб робітників, які працюють на цих підприємствах.

 

За нашими підрахунками частка Аграрного фонду на ринку мінеральних добрив складає до 15% від загального обсягу, який реалізовується.

 

Хотів би ще раз наголосити на тих перевагах, які є у сільгоспвиробників при співпраці з нашим підприємством. По-перше, у нас розгалужена мережі складів по всій Україні, на яких є мінеральні добрива в широкому асортименті. Тому будь-яке підприємство, де б воно не знаходилось в Україні, може отримати від нас добрива зі складу, який знаходиться досить близько від нього. Буде економія на логістичних витратах.

 

Друга, і, мабуть, основна наша перевага полягає в тому, що ми можемо відвантажувати мінеральні добрива за системою форвардних контрактів. Аграрний фонд з початку свого існування працював на ринку за такою схемою. Вона полягає в тому, що сільгоспвиробник, якщо навіть в нього немає коштів на придбання необхідних йому речей – насіння, мінеральних добрив чи паливно-мастильних матеріалів, може звернутися до Аграрного фонду, укласти контракт на продаж майбутнього врожаю, який він отримає наступного року після збору цього урожаю, і отримати кошти в осінню чи весняну кампанію. Така схема досить суттєво допомагає нашим сільгоспвиробникам, тому що на відміну від банківських установ кошти в Аграрному фонду можна отримати без наявності твердої застави. Це дає можливість тим підприємствам, у яких недостатньо основних засобів, які було б можливо банку передати в заставу, також отримати фінансування. Наразі ця схема запроваджена також для реалізації мінеральних добрив і полягає в тому, що якщо потрібно придбати мінеральні добрива, сільгоспвиробники можуть звернутися до Аграрного фонду, укладається форвардний контракт і на суму авансу, який видавався грошима, можна придбати мінеральні добрива.

 

Також хотів би наголосити, що якщо в 2017 р. ми розпочинали роботу, і фактично у нас було всього два види мінеральних добрив, які ми реалізовували, це були карбамід і селітра, наразі перелік тих добрив, які ми зараз реалізуємо, досить великий. Він складає 8 позицій, в тому числі включає і складні мінеральні добрива.

 

На питання від Інфоіндустрії, чи буде розширено коло виробників, з якими співпрацює Аграрний фонд, зокрема Одеським припортовим заводом, пан Зубарєв відповів наступне:

 

До нас постійно надходять пропозиції від інших виробників. В тому числі питання співпраці з Одеським припортовим заводом розглядалось навіть на спеціальних засіданнях Кабміну – як можливий механізм співпраці Аграрного фонду з Одеським припортовим заводом для того, щоб вивезти його з кризової ситуації. Але ж у цьому випадку потрібно враховувати і економіку. Аграрний фонд працює, мабуть, не так, як всі інші трейдери на ринку, тому що ми закуповуємо добрива в той час, коли попиту на ринку немає. Низька ціна – це зрозуміло. Я маю на увазі, що коли нема попиту на ринку, але мають працювати хімічні підприємства. Зупинка і потім пуск заводу – це і видаткові витрати, і навантаження на обладнання, і крім того це на дає можливості забезпечити той обсяг добрив, який потрібен впродовж року. Тому ми закуповуємо добрива поза сезоном, тримаємо добрива на складах, і коли починається сезон, починаємо їх реалізацію. З урахування того, що це викликає додаткові видатки – зберігання, для цієї програми ми працюємо на залученому капіталі, це також навантаження фінансове по відсоткам, які ми сплачуємо. Тобто це все призводить до зростання собівартості продукції, яка у нас є. На жаль, поточне законодавство не дозволяє нам працювати зі збитками. <Іноді> ситуація на ринку складається не дуже вигідно для нас з точки зору формування поточної ціни. А відбувається це, коли ми закуповуємо продукцію у період, коли був дорожчий газ і більша курсова різниця між гривнею і доларом. Потім газ дешевшає, долар дешевшає і виходить, що наша собівартість, яка формується на продукцію, вища, ніж поточна. Звичайне комерційне підприємство може просто «спрацювати» для того, щоб реалізувати цю продукцію і закупити нову. У нас дещо з цим складності, оскільки єдиним нашим власником є держава, і наші правоохоронні органи будь-яку таку операцію розглядають як нанесення збитків державі і <відкриває> відповідне кримінальне переслідування посадових осіб. Не буду вам розказувати про всі складнощі, але хотів би наголосити, що економіка – це перше питання, яке розглядається стосовно тих пропозицій, які надходять.

 

По Одеському припортовому заводу там дійсно були складнощі, оскільки підприємство розраховано було на роботу на експорт. Потрібно його розвертати, щоб воно працювало в зворотному напрямку, і це призводило до значного зростання логістичних видатків на продукцію, для того, щоб її з півдня перевезти в середину країни. Тому ми готові і розглядаємо такі можливості, і, якщо і вони будуть економічно обґрунтовані, ми дійсно готові співпрацювати.

 

Той контракт, який був підписаний в 2017 році, він діє, нових контрактів нема.

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry