Парламентські слухання по землі: у пошуках виходу із глухого кута

В Україні 21 грудня відбулися парламентські слухання на тему: «Регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення: пошук української моделі». В заході взяли участь народні депутати України, посадовці міністерств та відомств, науковці, голови аграрних асоціацій, місцевих громад, керівники сільгосппідприємств, фермери.

Доповідав перший заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк. За його словами, міністерство напрацьовує різні моделі ймовірного запуску ринку землі. На його думку, незавершена реформа не завадила українському АПК добитися феноменальних успіхів, у той же час породила низку проблем. У структурі посівних площ відбулися викривлення на користь культур із найпростішим циклом виробництва – зернових, олійних, які зайняли 92%. На селі зростає безробіття, погіршується демографічна ситуація, занепадає соціальна сфера. Будь-які зміни в земельній сфері треба розглядати через призму того, як має розвиватися українське село, – вважає М. Мартинюк.

martyinyuk-2На селі має з’явитися середній клас і підприємці, фермери, які мають забезпечити сталий розвиток сільських територій. А тому протягом п’яти років має бути обмежений доступ великого капіталу до ринку землі, основна кількість купівель-продажів має здійснюватися між людьми, які перебувають на одному рівні достатку і в одному соціальному прошарку. Важливо запровадити граничний розмір землі для одного власника. При цьому держава повинна стати покупцем останньої надії для селян в тому випадку, коли на них чиниться тиск із метою, щоб їх спонукати до продажу. А тому вони мають одержати змогу продати землю швидко за ринковою ціною державі. Остання просто приречена бути учасником ринку, оскільки володіє великим земельним банком, переконаний посадовець. І для цього слід утворити агента, який від імені держави здійснював би операції із землею. Ризики реформи – швидка концентрація землі, обезземелення селян, поглиблення негативних явищ в соціальні сфері. Але немає жодного ризику, який не можна було б нівелювати. «Питання повернення права розпоряджатися землею можна порівняти із скасування кріпосного права», – сказав на завершення пан Мартинюк.

Зі співдоповіддю виступили президент НААНУ Ярослав Гадзало та заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Григорій Заболотний. В дискусії взяли участь народні депутати України Сергій Лабазюк, Володимир Литвин, Сергій Хлань, Валентин Дідич, Леонід Козаченко, Олексій Мушак, голова Аграрного Союзу Геннадій Новіков, президент АФЗУ Іван Томич, голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних голів Микола Фурсенко, фундатор Мережі сільського розвитку Олена Бородіна, президент асоціації «Земельна спілка» Андрій Кошіль, голова села Потоки з Київщини Людмила Музичка, власник паю з Чернігівщини Наталія Гришко, голова об’єднаної територіальної громади Валентина Карпенко, фермер Іван Панасенко з Полтавщини та інші.

Як повідомив Григорій Заболотний, усі пропозиції будуть ретельно вивчені. На їх основі Верховна Рада ухвалить рекомендації.

 Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry