Підсумки конференції DoAgro2020

9 грудня асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent вперше за 12-річну історію провела конференцію DoAgro в інтерактивному онлайн-форматі. Конференція за традицією зібрала разом представників влади та бізнесу для підведення підсумків та обговорення змін, які відбулися в аграрному секторі у 2020 році.

Серед спікерів заходу – представники Офісу Президента України, Мінекономіки, Міністерства закордонних справ України, Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, Держгеокадастру, експерти галузі та міжнародні представники.

Конференція почалась з виступу заступника керівника Офісу Президента України Юлії Ковалів, яка акцентувала, що агросектор став підґрунтям для уповільнення падіння економіки в 2020 році: «За попередніми прогнозами МВФ очікувалось, що економіка через пандемію скоротиться на 7%, наразі ж передбачається падіння не більше ніж на 5%».

Цей рік став одним з найскладніших через пандемію Covid-19 і аграрний сектор, як і решта секторів економіки України, також відчув на собі карантинні і логістичні обмеження та змушений був перебудувати свою діяльність. «Якщо робити підсумки 2020 року, для агросектору цей рік увійде в історію, як рік, коли Верховна Рада прийняла одне з найбільш історичних рішень для галузі та економіки країни – закон про відкриття ринку землі. Вже з 1 липня 2021 року ми очікуємо на початок вільного обігу земель с/г призначення. Ринок буде відкриватись поетапно, тож наступні півроку буде проводитись активна підготовка на законодавчому рівні.

Другим важливим блоком є законопроєкт, який скоро стане законом, про водний транспорт. Аграрна логістика – одне з питань, яке останні роки турбувало бізнес та стояло «наріжним каменем» для нарощування експортного потенціалу країни. Запровадження і врегулювання питання річкових перевезень дозволить перевозити від 10-15 млн тонн зернових вантажів через річковий транспорт, який стане більш конкурентним та розвантажить залізницю і дороги. Варто відзначити, що в рамках вирішення питань логістики була започаткована програма «Велике будівництво», яка покликана протягом 4-5 років наростити суттєві інвестиції в дорожнє будівництво», – розповіла Юлія Ковалів.

На захід завітав Дмитро Сенік, Заступник Міністра закордонних справ України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO), та виступив в кейсом «Як МЗС допомагає українському агробізнесу». Дмитро розповів, які практичні речі Міністерство розпочало для того, щоб допомогти українському бізнесу вийти на закордонні ринки. «Якщо коротко, то наразі охоплення Міністерством світу нараховує 80 дипломатичних українських установ, ми співпрацюємо з органами 119 країн акредитації, а ключовими регіонами співпраці стали: Європа, Азія та Океанія, Африка та Близький Схід, Північна та Південна Америка. В планах на 2021 рік розширення присутності для сприяння нашим експортерам у виході на нові ринки», – прокоментував Дмитро Сенік.

Під час виступу президент УКАБ Алекс Ліссітса наголосив, що цього року агросектор перейшов від проблем з людським капіталом, інноваціями до вирішення питання, як жити під час карантину та налагоджувати виробництво: «Варто відзначити, що в той час, як класичний світовий агробізнес дискутував про всю лінійку виробництва продукції та поставок кінцевому споживачу, як то кажуть «від поля до столу», то в Україні наріжною темою стала аграрна політика, яка була пов’язана з двома основними питаннями: чи буде відновлено Міністерство аграрної політики і земельна реформа».

Денис Башлик, Директор УКАБ із зв’язків з органами влади, також відзначив, що 2020 рік можна назвати роком реформування земельних відносин: «Оскільки за часи існування мораторію ринок землі в Україні спотворився, не можна взяти якусь світову модель ринку та застосувати її в українських реаліях. Тому для ефективної імплементації вільного обігу с/г земель, у Верховній Раді України було зареєстровано відразу 9 законопроєктів, які склали «земельний пакет» реформи. На жаль, з них не прийнятими залишаються ще три важливі законопроєкти, без яких земельна реформа не є комплексною: №2194 щодо дерегуляції земельних відносин, №2195 щодо запровадження електронних земельних торгів та законопроєкт про консолідацію».

Тарас Висоцький, Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства,  під час заходу акцентував свою увагу на вирішенні проблеми агрострахування в країні: «Наразі працюємо над оновленням Закону України про страхування с/г продукції. У робочій групі за участю фахівців Мінекономіки, НБУ та учасників аграрного і страхового ринків ми напрацювали кілька принципових позицій, які зафіксовані в новому законопроєкті: жорсткі вимоги до страхових компаній та контроль за ними, забезпечення прозорості перестрахування, а також чітке регулювання ставок. Вже цього місяця очікується його внесення до ВР України, і у разі прийняття документа в першому кварталі наступного року, відкриється можливість запуску підтримки страхування під озимі культури урожаю 2022 року».

Під час панельної дискусії Микола Сольський, Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики,  розповів про ключові напрямки роботи комітету у 2020 році: «Із проробленого варто виділити законопроєкт №2178-10 про відміну мораторію на продаж землі, на підготовку якого пішло 5 місяців, законопроєкт №2280 про зміну цільового призначення. Із закінчених законопроєктів для вирішення точкових питань агросектору – було проведення розблокування кормових добавок,  вирівнювання ПДВ на сою та ріпак та вирішено ряд інших проблемних питань. З великих законопроєктів, які були прийняті в першому читанні: про дерегуляцію землеустрою, про ветеринарну медицину, про розпайовку держпідприємств. Також підготовлено ряд інших важливих законопроєктів, які очікують розгляду та прийняття».

В рамках заходу виступила ще низка спікерів, які розкривали найболючіші питання сектору: Елліна Юрченко, експерт із земельних питань УКАБ, розповіла про консолідацію с/г земель, Володимир Лапа, Радник із стратегічного розвитку президента УКАБ, поділився кейсом форвардних контрактів на врожай 2021, Анатолій Мірошниченко, заступник Голови Держгеокадастру, розповів про переформатування роботи органу в рамках реалізації земельної реформи.

Дякуємо всім, хто долучився до конференції DoAgro20. Також радо повідомляємо, що реєстрація на літню подію проекту «УКАБ Агротехнології 2021» вже відкрита, тож не пропустіть: https://ucabagtech.com.ua/

До зустрічі на наступних заходах УКАБ!

 Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересів гравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні для налагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищення ефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБ активно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнародних ділових зв’язків. До складу Асоціації входять найбільші виробники та переробники сільськогосподарської продукції України.

Детальніше про УКАБ: http://ucab.ua

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry