Тренди розвитку світової торгівлі овочами: лідирують томати, перець та заморожені овочі

«Плодові культури – це 70% світової торгівлі плодоовочевою продукцією. І в структурі світової плодоовочевої торгівлі овочі займають меншу частку в порівнянні з фруктовим сегментом. А це означає, що фрукти – глобальні, а овочі – локальні. І хоча виробництво овочів більше, асортимент їх досить великий, однак овочі більше вирощують для внутрішнього споживання і їх питома вага експорту завжди менша, ніж у фруктів», – зазначила Катерина Звєрєва, директорка з розвитку УПОА, Міжнародний консультант ФАО ООН, керівниця Міжнародної інформаційно-аналітичної платформи East-Fruit .com, в ході онлайн-конференції «Фрукти, горіхи та овочі Східної Європи».

Про це пише ІА “Інфоіндустрія” з посиланням на прес-службу Української плодоовочевої Асоціації.

Організатором заходу виступила міжнародна платформа EastFruit за підтримки Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) і Європейського банку реконструкції та розвитку (EBRD).

У загальній картині світової овочевої торгівлі абсолютними лідерами є томат, перець, а також заморожені овочі і картопля. Так, питома вага помідора становить 15%, перцю – 11%”,- зазначає Катерина.

«В цілому, по овочах простежується певна цікава тенденція – зростання в основному йде за рахунок підвищення цін на певні овочі на світовому ринку. В обсягах же зростання не таке значне. Протягом останніх 5 років найбільше в грошовому вираженні зріс світовий експорт заморожених овочів і картоплі. Заморожені овочі – зручні для сегмента HoReCa. Перець і томат також ростуть. При цьому світовий обсяг торгівлі помідором в тоннах падає. Зверніть увагу, що зростання в грошовому вираженні експорту томата обумовлене тим, що виробники переходять на більш цінні сорти, смачні, ароматні і такі, за які споживач готовий платити більше»- говорить Катерина Звєрєва.

Торгівля свіжою картоплею також зростає. При цьому Катерина Звєрєва звертає увагу на те, що виробники інвестують в якість і технології. Адже в тренді картопля певного калібру, для різних цілей і навіть різних смаків, що «вдихнуло» в набридлу картоплю «нове життя».

Цікаво порівняти торгівлю листовим і качанним салатами. Салати листові – більш корисні, тому їх продажі на світовому ринку ростуть. При цьому продажі кочанних салатів – падають, тому що вони поступаються листовим за своїми корисними властивостями.

Спаржа показує зростання за обсягами продажів, але ціни знижуються, тому вона не так помітна по зростанню обсягів торгівлі у вартісному вимірі. У 2021 році очікується більш різке зростання спаржі, тому що вона стає трендовим продуктом і по всьому світу закладають нові плантації спаржі.

Кольрабі і листова капуста Кейл, про які мало хто знає в Східній Європі і Центральній Азії, в доларовому вираженні ростуть швидше, ніж цибуля ріпчаста.

«Кольрабі, Кейл (листова капуста) – трендовий продукт, популярний на світовому ринку, завдяки своїм корисним властивостям. Лідером експорту кейла залишається Китай, а найбільшим імпортером є США. Поки що споживачеві Центральної Азії такий продукт мало знакомий, а в країнах Східної Європи більш активно розвивається виробництво капусти Кейл», – підкреслює Міжнародний консультант ФАО.

Кейл часто називають рослинної яловичиною завдяки високому вмісту білка, заліза і кальцію, що робить його дуже цінною їжею для жінок. При цьому капуста Кейл володіє основними перевагами рослинної їжі – високим вмістом клітковини, низькою калорійністю і високим вмістом вітамінів в свіжому продукті, а значить є і дуже цінним дієтичним продуктом.

Катерина Звєрєва також звертає увагу учасників конференції на падіння на світовому ринку часнику, яке відбувається через рекордно низькі ціни в Китаї. При цьому обсяг його торгівлі зростає. Таким чином Китай витісняє інших учасників світового ринку. Наприклад, в Україні в останні роки вирощування часнику перестало бути занадто вже прибутковим бізнесом, і різко виріс імпорт.

Лук порей, селера і артишок – найбільш швидкозростаючі культури за обсягами світової торгівлі

По овочах-лідерам за обсягами світової торгівлі найвищі темпи зростання в тоннах показує цибулю-порей + 12,5%. Також високі темпи зростання демонструє унікальний Суперфуд – селера. Світовим лідером за обсягами імпорту селери є Канада.

Вживання селери актуально для тих, хто займається спортом. Селера відома і як потужний антиоксидант. «Людина, яка їсть селеру регулярно, виглядає молодше за свій біологічний вік, є активною і здоровою. А ось дієтичні властивості селери проявляються завдяки терпінню, що дозволяє швидше спалювати жирові відкладення організму і знищувати шкідливі мікроорганізми. Саме бажання споживачів по всьому світу виглядати здоровими і молодими, бути активними довше стимулює продажі селери по всьому світу. Патерни здорового способу життя та якісного харчування все сильніше впливають на споживчі переваги», – зазначає Катерина Звєрєва.

Ще один овоч, який демонструє зростання, – артишок. Це продукт преміум-сегмента, в якому важлива не ціна, а якість і бренд. А в Італії артишок і зовсім є одним з найбільш споживаних овочів. Його основним покупцем є, як правило, ресторани, а в трійку країн – найбільших виробників входять Італія (440 тис. тонн), Єгипет (260 тис. тонн) та Іспанія.

Хто керує світовим ринком овочів?

«Овочевим ринком керують споживачі, і всі подальші тенденції розвитку виходять саме від їх переваг. При цьому, чим вище рівень розвитку економіки країни, тим більше споживачі прагнуть до різноманітності, зручності і простоти», – зазначає Катерина Звєрєва.

Також вона наголошує, що овочі цінніше фруктів, тому що в них мало швидких вуглеводів і більше корисних волокон, що підсилює перспективи овочів.

«Тенденції світового ринку споживання – менше м’яса, більше фруктів і овочів. Для овочів і фруктів настав зоряний час. І своє місце серед Суперфудів в споживчому кошику вони отримали на стику цінностей різних поколінь. Покоління Z і мілленіали, що піклуються про такі проблеми, як зміна клімату, екологія і благополуччя тварин, вибирають більше рослинної здорової їжі. А більш старше покоління людей хочуть довше залишатися здоровими і молодими, тому також починають приділяти більше уваги правильному харчуванню і дієтам, що містить більшу кількість фруктів і овочів», – резюмує Міжнародний консультант ФАО.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry