Як убезпечити агробізнес від рейдерських захватів в умовах відкриття ринку землі

Рейдерство в Україні залишається на досить високому рівні. І вільний ринок землі не змінить ситуацію. Як нівелювати і зменшити ризики, розказала адвокат Тетяна Онищенко, старший юрист практики земельного та аграрного права ЮФ Totum на конференції «Збільшення прибутків в агробізнесі» в рамках виставки Agrocomplex 2019.

Найпопулярніші види рейдерства в сільському господарстві України:

Силове захоплення сільськогосподарських угідь – це класичний вид, так звані «маски-шоу» – збір урожаю. Дуже важливо реагувати швидко та правильно саме в перші години атаки.

Подвійна реєстрація прав. «Обов’язку переносити свої права зі старого до нового реєстру немає, але не зробивши цього переходу, підприємство дуже ризикує», – додає юрист.

Скупка боргів підприємства. «Перевіряйте дебет-кредит», – радить Тетяна Онищенко.

Земельний банк – недоліки укладання договорів оренди. «Більшість підприємств використовують типовий договір, затверджений Кабінетом міністрів і не вносять своїх правок. Потрібна деталізація, щоб не було колізій. Варто прописати питання страхування, переходу права власності на землю».

Немає жодного переважного права на користування землею, якщо вона не належним чином оформлена. “Тож, якщо вже завтра відкриється ринок, а ділянка  буде певним чином юридично обтяжена, потенційний покупець буде думати, чи потрібна вона йому. Вартує вже зараз оформити усе належним чином. Тоді через рік коли закон буде діяти, ви будете убезпечені», – переконана Тетяна Онищенко.

Як захиститися від рейдества:

Перевіряйте контрагентів – важливо мати налагоджені відносини зі своїм партнером.  «Дієвий інструмент – корпоративний договір, він може вирішити багато суперечливих моментів, яких в статуті не пропишеш», додає вона

Фізична охорона також важлива. «Ніхто не говорить, що потрібно постійно охороняти поля. Але ви повинні знати, до кого звернутися в критичний момент». Сюди ж відноситься і підготовка працівників – проводити роз’яснювальну роботу і готувати їм певні інструкції, правила поведінки. Важливо постійно проводились тренінги і роз’яснення.

«Гудвіл моніторинг повинен бути як молитва на ніч – тобто перевіряйте щодня реєстри усіх судових рішень. Одного разу випадково побачила, що на рахунок клієнта накладено судове рішення. Час був збережений, тому ми змогли допомогти клієнтам», – поділилася Онищенко.

Також для захисту від рейдерства юрист радить підтримувати хороший мікроклімат – слухати пайовиків і налагоджувати з ними контакт.

ІА «Інфоіндустрія»

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry