ЗВЕРТАЄМО ВАШУ УВАГУ!

Нещодавно в бюлетені Європейської і Середземноморської організації з карантину і захисту рослин (далі ЄОКЗР) (Bulletin OEPP/EPPO Bulletin (2014) 44 (2)) були опубліковані статті в яких повідомлялось про нових для України небезпечних шкідників роду Apriona, яких включено до ЄОКЗР переліку шкідливих організмів, які рекомендується для регулювання в якості карантинних – Список А-1.

Так як дані шкідники є новими для країн-членів ЄОКЗР в тому числі і для нашої країни, Департамент фітосанітарної безпеки подає коротку інформацію про цих комах та звертає увагу всіх фахівців: державних фітосанітарних інспекторів, спеціалістів фітосанітарних лабораторій а також підприємств, установ та приватних осіб що в процесі своєї діяльності, при міжнародних перевезеннях, використовують дерв’яний пакувальний матеріал, який походить з країн поширення шкідників роду Apriona.

 

Apriona сіnerea Chevr. – тополевий (яблуневий) точильник

Шкідник належить до родини вусачів (Cerambycidae), пошкоджує рослини з родини вербові (Salicaceae), але найбільше шкодить тополю (Populus) і вербу (Salix) а також шовковицю (Morus) фікус (Ficus), сливу (Prunus) та різні види груші (Pyrus).

A. сіnerea поширений в Індії і Пакистані де його одне покоління розвивається за 2 роки. Жуки спочатку об’їдають кору гілок, згодом відкладають яйця в кору. Місця відкладання яєць добре помітні, нагадують формою півмісяць і, зазвичай на кожній гілці ураженого дерева присутнє як мінімум одне таке місце. Личинки шкідника спочатку живляться під корою, згодом заглиблюються в деревину. В процесі своєї життєдіяльності личинки регулярно (через 10-15 мм) через отвори виштовхують на поверхню бурове борошно. Кожна заражена гілочка може мати 8-9 таких отворів за якими личинок точильника легше виявити.

Жуки тополевого точильника завдовжки 26-50 мм, мають струнке тіло, від сіруватого до сірувато-жовтого кольору, густо опушене, антени трохи довші за тіло. Личинки кремово-білі безногі, циліндричної форми, завдовжки 60-70 мм.

Зараз немає достатньо даних про здатність жуків до природного поширення. В Індії, протягом перших 2 років від першого виявлення шкідника, нові дерева на відстані понад 1 км від зараженого дерева не були заражені.

A. сіnerea не розвивається в сухій деревині. Тим не менш, він виживає в колодах, доки деревина зберігає вологу.

При міжнародній торгівлі можуть перевозитись діапазуючі зрілі личинки. В зимовий період разом з колодами поширюються лялечки. Якщо колоди зберігаються у вологих умовах, їх не розпилюють, то жуки з такої деревини з’являються влітку і розповсюджуються в нові райони.

Ця комаха при міжнародній торгівлі може перевозитись з рослинами-господарями (у тому числі яйця на живцях) і виробами з деревини (у тому числі деревина, дерев’яна тара, тріска, дрова), що містять кору.

Економічне значення.

Основний збиток, пов’язаний з Apriona SPP. обумовлений діяльністю личинок, що вибуравлюються в деревину відразу після відродження і створюють довгі ходи (тунелі). Особливо сер’йозно A. сіnerea пошкоджує насадження яблуні, шовковиці та тополі. Жуки харчуються корою, з’їдають листя і опоясують молоді пагони, таким чином вбиваючи їх. Життєдіяльність личинок впливає на ріст дерев, зменшується кількість і якість деревини а також довговічність дерев. Дерева можуть загинути а їхні стовбури досить часто ламаються. Завдяки проникненню грибків та інших патогенів в тунелі деревина зафарбовується в темні кольори, вона стає непридатною для комерційного використання (наприклад, виробництво фанери). Уражені дерева стають менш стійкими до вітру і можуть бути пошкоджені або зламатись.

Уражуються як молоді, так і дорослі дерева. В штаті Джамму (Індія) до 60% смертності дерев було зафіксовано в молодняках (Singh та співавт., 2004).

Фітосанітарний ризик.

В районах, де A. сіnerea акліматизується, шкідник буде атакувати насадження тополі, яблуні, верби та інших культур, природні насадження (ліси), комерційні і приватні сади, насадження в парках та на вулицях міст. Очікується, що найбільші збитки будуть в південній частині ЄОКЗР (для України – це південь).

Фітосанітарні заходи.

Досвід роботи з іншими жуками-вусачами в регіоні ЄОКЗР показав, що у випадку занесення в нові країни, ліквідувати їх буде дуже важко. Тому пріоритет віддається запобіганню проникнення цих шкідників. Щодо товарів виготовлених з деревини рослини-господарів пропонуються наступні фітосанітарні заходи:

–                матеріали повинні походити з вільних від шкідників областей, або вільних від шкідників місць;

–                матеріали повинні бути фізично захищені або оброблені (теплом або опроміненням для деревини і дров та тріски розміром менше ніж 3 см).

–                дерев’яні пакувальні матеріали повинні бути оброблені і марковані відповідно до МСФЗ 15.

Башинська О.В. – завідувач сектору фітосанітарного контролю і аналізу ризиків Департаменту фітосанітарної безпеки

Инфоиндустрия по материалам vet.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry