Фітопатологічні та ентомологічні організми у посівах

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 9 листопада 2018 року.

Позитивні температури повітря звітного періоду, подекуди опади, підвищена вологість, густі тумани сприяли розвитку та поширенню фітопатологічних та ентомологічних організмів у посівах озимих зернових та ріпаку. На 5-27% площ озимих зернових культур південних, центральних та східних регіонів триває неінтенсивне живлення личинок (ІІ-ІІІ віку) хлібної жужелиці та гусениць (IV-VІ віку) озимої совки які в допороговій чисельності пошкодили до 6% рослин. Також, у посівах розвиваються та шкодять личинки злакових мух, попелиці тощо.
В Городищенському районі Черкаської області на посівах озимої пшениці раннього строку посіву (100 га) виявлено розвиток пшеничного кліща, яким було пошкоджено 16% рослин в слабкому ступені. Живлення пшеничного кліща на сходах озимої пшениці, як й інших сисних шкідників (цикадок і попелиць), виснажує рослини, значно знижує їх зимостійкість, а при масовому розмноженні може призвести до загибелі сходів. Подальший розвиток та шкідливість фітофагів залежатимуть від погодних умов.
Повсюди на 2-15, макс. 30% обстежених площ озимих пшениці, ячменю та жита борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, бурою листковою іржею, подекуди кореневими гнилями уражено 1-10, осередково в господарствах Миколаївської області 25% рослин (гельмінтоспоріоз на ячмені) у слабкому ступені. У посівах ріпаку на 8-25% обстежених площ пероноспорозом, альтернаріозом, фомозом, охоплено 2-10% рослин. Наявність позитивних температур та краплинної вологи у подальшому сприятимуть розвитку та поширенню хвороб у посівах озимих культур.
Погодні умови, завершення збирання пізніх сільськогосподарських культур, наявність соковитого корму сприяють міграції мишоподібних гризунів на площі озимини, де продовжується наростання їх чисельності, особливо на посівах, які межують з полями кукурудзи, цукрових буряків, лісами, лісосмугами та іншими неорними землями. На вегетуючих посівах озимих зернових та ріпаку гризуни заселили cкрізь 3-28% обстежених площ за чисельності 1-2, макс. у посівах ріпаку 4 жилих колоній на гектарі у Вінницькій, Волинській, Рівненській, Черкаській та Чернівецькій областях. Осередково в господарствах Львівської області у посівах озимої пшениці обліковували від 6 до 8 жилих колоній на гектарі.
Підвищену чисельність гризунів також відмічали у багаторічних травах, неугіддях, лісосмугах, осередково садах та на полях, де не проводився післязбиральний обробіток ґрунту. Чисельність на таких полях cтановила 2-4, осередково 5-7 колоній на гектарі (Вінницька, Волинська, Херсонська обл.). На багаторічних травах 4-5-го років використання у Рівненській області (10 га) обліковували 9, у Львівській (10 га) до 12 жилих колоній на гектарі.
У господарствах усіх форм власності за надпорогової (3-5 і більше жилих колоній на гектар) чисельності гризунів продовжують проводити винищувальні заходи дозволеними до використання родентицидами. Надалі загроза пошкодження озимих культур, багаторічних трав і насаджень зберігатиметься повсюди, що вимагає проведення моніторингу їх чисельності та при потребі – проведення захисних заходів.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry