Погодні умови посприяли поширенню хвороб рослин

Погода, яка спостерігалася протягом декади мала двоякий вплив на сільськогосподарські культури: прискорила фазовий розвиток озимих та пізніх с/г культур при достатньому вологозабезпеченні ґрунту, що оцінюється позитивно. Одночасно, з підвищенням температури в умовах досить високої вологості повітря, створилися сприятливі умови для розвитку та поширення грибкових захворювань.

Протягом першої декади червня утримувалася значно тепліша норми з опадами різної інтенсивності погода. В окремих областях відмічалось випадання локальних інтенсивних зливових дощів з нерівномірним розподілом їх по території, які призвели до негативних наслідків – підйом рівнів води у річках і ставках, змивання та замулювання сільськогосподарських угідь, перфорація листя, побиття стебел.
Середня декадна температура повітря становила 20˚-24˚ тепла, що на 2.3-4.4˚ вище норми. Максимальна температура повітря в денні години підвищувалася до 28-30˚ тепла. Максимальна температура на поверхні ґрунту становила 47-54˚ тепла. Середня температура ґрунту на глибині 10 см за декаду становила 21-24˚ тепла.

Повсюди у посівах озимих та ярих зернових колосових культур розвиваються борошниста роса, септоріоз, бура листкова іржа, гельмінтоспоріоз, темно-бура плямистість, подекуди ринхоспоріоз, піренофороз, інші плямистості, якими охоплено 3-20% рослин на 12-85% обстежених площ. Осередково в господарствах Запорізької, Київської, Миколаївської та Чернівецької областей борошнистою росою та септоріозом охоплено від 28 до 40% рослин. У Волинській, Закарпатській, Львівській та
Чернігівській областях на вівсі прогресує червоно-бура плямистість, якою уражено 2-10% рослин.
На частині посівів озимих пшениці та ячменю виявлено незначне розсіяне поширення білоколосості через ураження церкоспорельозною та фузаріозною кореневими гнилями. Також погодні умови сприяли подальшому розвитку та поширенню хвороб на колосі. Фузаріозом у Закарпатській, Одеській, Полтавській, Тернопільській та Херсонській областях на 2-10% обстежених площ уражено від 0,2 до 3% колосків за розвитку хвороби 0,5-1%. Септоріозом у Дніпропетровській, Луганській, Львівській, Херсонській та Черкаській областях уражено 0,2-5% колосків на 2-21% обстежених колосків. На присадибних ділянках Волинської, Івано-Франківської областей на рослинах озимого та ярого ячменю спостерігається летюча сажка.

Рослини кукурудзи уражені аскохітозом, пероноспорозом, кореневими гнилями.

На сої з хвороб поширюються пероноспороз, септоріоз, фузаріоз, аскохітоз, бактеріоз, іржа, якими охоплено 2-8, макс. 16% рослин.

Достатня кількість тепла і вологи сприяли розвитку рамуляріозу (Львівська обл.). Кліматичні умови, які утримувалися протягом звітного періоду у Івано-Франківській області створили складний фітосанітарний стан посівів, особливо в посівах кормових та столових буряків в індивідуальних селянських господарствах. Через проливні дощі і різке підвищення температури в посівах кормових та столових буряків, прогресує коренеїд, яким уражено 8-14% рослин.

Підвищення середньодобової температури повітря, погіршення освітлення та циркуляції повітря в нижніх ярусах рослин озимого ріпаку створювали сприятливі умови для поширення альтернаріозу (на 43% площ уражено 4,0-10% рослин та 5,0-10% стручків), фомозу (58% площ, 3,6-11% рослин), пероноспорозу (34% площ, 6,4-14% рослин). Інтенсивне поширення хвороб в сукупності може призвести до втрати 30-60% врожаю насіння культури.
Рослини ярого ріпаку хворіють на альтернаріоз (листя середнього ярусу). Хворобою охоплено 3-5% рослин за розвитку захворювання 2-3%.(Чернігівська обл.)

В усіх зонах вирощування пасльонових культур розвиваються фітофтороз, альтернаріоз. Осередково в Тернопільській області на картоплі 10-13% рослин уражено фузаріозним в’яненням. В Івано-Франківській області на томатах відмічено вірусне скручування листків.

На огірках проявились ознаки бактеріозу (Київська обл.), пероноспорозу (Одеська обл.).
В західних областях на столових буряках відмічено розвиток церкоспорозу.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry