Чи потрібна українська наука в бізнесі?

За роки незалежності нашу державу покинуло 25 тис. науковців. Те, що Україна відчуває суттєвий «відтік мізків» за кордон, вже не можливий ризик, а сумна реальність. Українські науковці тікають та осідають у Європі, Америці, Росії. Вони не відчувають, що їх здобутки потрібні державі та не бачать попиту на свої винаходи. Але не усюди це так. Дуже тішить, що на українському ринку сьогодні існують компанії, які готові вкладати та вкладають у наукові дослідження, співпрацюють з вченими над реальними прикладними задачами та не заважають свободі творчості.

Сьогодні ми поспілкувалися з однією з таких компаній. Про те, як поєднувати науку та бізнес в Україні розповідав Генеральний директор компанії «БТУ – Центр», канд. с.-г. наук Владислав Болоховський.

Владиславе, розкажіть, чим займається ваша компанія?

БТУ – ЦЕНТР – виробник мікробних біопрепаратів ТМ «Жива Земля». Нами зареєстровано понад 50 патентів у галузі сільського господарства. Ми здійснюємо діяльність у нафто-газовому напрямку, медицині, рослинництві та тваринництві. Серед топ-продуктів – лінійки біоактиваторів, деструкторів, біоінокулянтів, мікродобрив, біофунгіцидів, біоприлипачів та ін. Наші біопрепарати реалізуються в Україні, Росії, Білорусі, Молдові, Болгарії, Литві та ін.

Яке місце у виробництві займає наука?

На базі підприємства діє власне виробництво та сучасні атестовані лабораторії. Кожен біопрепарат – це результат вивчення потреб ринку, глибокого аналізу попередніх наукових досягнень та промахів, вибір нових шляхів для їх подолання. Та головне –  визначення можливості грамотного поєднання наших розробок з процесами, які відбуваються у рослині та ґрунті. Перед тим, як випустити препарат, він проходить комплексне  дослідження, що включає відбір найактивнішого штаму корисного мікроорганізму, перевірку його нешкідливості, вивчення його ростових властивостей для масштабування і виробництва промислових партій; розробляється рецептура препарату з високими якісними показниками, для чого проводиться тестування щодо його ефективності та  визначення кращих умов та термінів зберігання.

Наш колектив – фахівці із 30-річним стажем у мікробіології. В їх числі  лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки, доктори та кандидати сільськогосподарських ,технічних, біологічних наук, дипломовані мікробіологи, інженери-технологи, механіки,  біохіміки та агрономи.

Тобто ви використовуєте тільки власний науковий ресурс?

Ні. Ми працюємо також з багатьма науковими закладами. Це інститути Національної Академії Наук України: Інститут мікробіології і вірусології ім. Д. Заболотного, Інститут захисту рослин, м. Київ, Інститут землеробства, смт. Чабани, Інститут овочівництва і баштанництва, с. Селекційне, Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, м. Харків, Інститут олійних культур, м. Запоріжжя, Інститут рису, м. Скадовськ, Інститут сільського господарства Причорномор’я, смт.  Хлібодарське.  Провідні навчальні національні аграрні університети: м. Вінниці, Миколаєва, Умані. Державні с/г дослідні станції: Волинська Інституту сільського господарства Західного Полісся,  Хмельницька Інституту кормів та сільського господарства Поділля, с. Самчики та ін. Загалом маємо партнерство з більше, ніж 10 науковими закладами. На базі компанії написано 15 кандидатських і 2 докторські роботи. Щороку ми закладаємо більше 100 польових досліджень, ділимося знаннями на науково-практичних конференціях, публікуємо результати досліджень в наукових журналах. Тільки у 2017 році ми заклали 142 польових і 58 наукових дослідження.

Чи співпрацюєте ви з міжнародними науковими інституціями?

Наші продукти сертифікував сертифікаційний орган органічної продукції Organic Standard, визнаний у країнах ЄС і Швейцарії. Також співпрацюємо з швейцарським Дослідним інститутом органічного сільського господарства FIBL та ін. Отже, наука та бізнес разом роблять великі справи!

Скільки часу потрібно вашим науковцям на розробку нового препарату?

Спочатку ми проводимо лабораторні дослідження – обираємо найактивніші штами мікроорганізмів, тестуємо їх поєднання у різних концентраціях. В результаті ми обираємо декілька найефективніших поєднань і передаємо їх на випробування в дослідницькі інститути в різних регіонах України. На цьому етапі з ними працюють незалежні мікробіологи та біохіміки. Якщо результат дослідження задовільний, то препарат відправляється на польові досліди, якщо ми розуміємо, що ще щось можна вдосконалити, то направляємо на допрацювання в наші лабораторії. Під час польових дослідів ми тестуємо ефективні норми внесення, аналізуємо різні біометричні показники, дивимося на стан рослин і, звісно, на урожайність. Після цього вже підводимо підсумки та відправляємо препарат на реєстрацію.

За останні п’ять років ми дослідили більше 200 мікробіологічних взірців по всій території України. Для того, щоб обрати з них найбільш ефективні, ми досліджуємо взірці на різних типах ґрунту та у різних кліматичних умовах. Звісно, все це вимагає часу. Зазвичай дослідження препарату перед виведенням на ринок займає близько трьох років.

Які продукти були розроблені вашою командою останнім часом?

У цьому році ми представили декілька новинок – це гумат калію Гуміфренд і мікоризний препарат Мікофренд.

Гуміфренд містить калійні солі гумінових та фульвових кислот, амінокислоти, макро- та мікроелементи,  янтарну кислоту, пептиди, полісахариди, а також спори мікроорганізмів. Ми виготовляємо гумат калію на основі леонардиту. Гуміфренд підвищує енергію проростання та схожість рослин, подовжує дію біологічних та хімічних препаратів, стимулює розвиток рослин, оптимізує живлення рослин, підвищує посухостійкість та холодостійкість, підвищує врожайність рослин та якість отриманої продукції, що підтверджено дослідами.

Мікофренд сприяє заселенню кореневої та прикореневої зони мікоризними грибами та сапрофітами, ризосферними бактеріями. У процесах фотосинтезу в коренях рослин накопичуються вуглеводи, якими рослина ділиться з грибом. У свою чергу, гриб, колонізуючи корені, виконує функцію посередника між рослиною та ґрунтом. Розростаючись, грибниця здатна збільшувати обсяг загальної поглинальної здатності кореня в тисячі разів. Таким чином вона забезпечує живленням і водою навіть в умовах екстремальної посухи. Крім того, гриб захищає рослину власними виділеннями й блокує проникнення до кореневої системи грибів-патогенів. Мікофренд ми розробили для зернових колосових, кукурудзи, сої та плодово-ягідних культур.

Наскільки активно аграрії вводять новинки у свої технологічні карти?

Ви знаєте, завжди на наших конференціях, особистих зустрічах нас питають «А що у вас з нового?», адже українські аграрії слідкують за новинками. Загалом господарства, що вже користувалися нашими біопрепаратами, нам довіряють і знають, як дбайливо ми ставимося до власних продуктів. Тому впевнено вводять новинки та активно користуються ними з перших років появи на ринку. Щодо нових партнерів, то зазвичай вони спочатку тестують препарати на невеликих ділянках, а потім вже роблять великі замовлення.

Як наука допомагає у розвитку бізнесу? Наскільки це ефективно?

Я вас запевняю, що дуже ефективно. По-перше, ми маємо не тільки практичне, а й наукове підтвердження якості наших біопрепаратів. Цим може похизуватися далеко не кожне підприємство. По-друге, це допомагає нам чути потреби фермерів. Так як ми маємо власну наукову базу, музей штамів мікроорганізмів, то ми можемо підібрати технології як для широко використовуваних, так і для нішевих культур – нуту, квасолі, сочевиці, люпину, бобів, та ін.

На українському ринку ми присутні вже 19 років. Більше 2 млн орних земель України обробляється нашими препаратами. Отже, про нашу ефективність судіть самі.

Чи легко знайти компетентних фахівців?

     Так, компетентні фахівці на вагу золота.  Проте нас виручають давні зв’язки з нашими партнерами по науці і виробництву з провідних наукових установ. Ми можемо на договірних умовах провести сумісні дослідження, отримати консультацію, перейняти  досвід.  З нами працюють у статусі агрономів-консультантів та дилерів  кандидати наук , професори та просто дуже досвідчені знавці своєї справи. Ми відкриті для всіх, хто , як і ми, прагне про родючість  землі, здоров’я нації та довкілля.  Але головне –  ми радо приймаємо і навчаємо своїй справі молодь та вчимося у неї новим креативним підходам у веденні справ. Тим самим омолоджуємо колектив, намагаємося бути на гребені часу.

Владиславе, дякуємо за цікаву бесіду. Після розмови з вами з’явилася надія, що майбутнє в української науки все ж таки є, що вона потрібна бізнес-сектору. Вашій компанії бажаємо успіхів і процвітань, так тримати!

Дуже дякую!

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry