Епоха використання поверхневих систем краплинного зрошення відходить у минуле

На думку директора Інституту водних проблем та меліорації НААНУ Михайла Ромащенка, епоха використання поверхневих систем краплинного зрошення відходить у минуле. А тому аграрії мають переходити на підгрунтове краплинне зрошення з розміщенням систем і трубопроводів на глибині 35-40 см. Вони розраховані на довготривале використання, їх не треба щороку розгортати і згортати, забруднюючи грунт та довкілля. Ці конструкції, перебуваючи під поверхнею грунту, не заважають різним агротехнологічним операціям, але дають змогу суттєво економити вологу, ефективніше її використовувати, бо навіть за локального чи смугового методу зволоження втрати цього ресурсу на фізичне випаровування є досить відчутними. У зв’язку з багаторічним характером використанням систем додається й економічна складова – розмір капіталовкладень в розрахунку на гектар зменшується.

В інституті сформовані наукові принципи формування еколого-безпечних режимів зрошення, головний із яких полягає в тому, що зволоження треба проводити меншими поливними нормами, але частіше. Адже коли площі поливаються великими нормами, то виникають великі ризики інфільтраційних утрат за межами кореневмісного шару, що спричиняє підйом підгрунтових вод, сприяє розвитку процесів підтоплення, а на півдні це може призвести до вторинного засолення.

А тому виникає необхідність в системах дренажу, щоб відвести дренажні води в найближчі морські акваторії, де відбуваються небажані процеси опріснення, забруднення шкідливими речовинами, що містять пестициди і гербіциди. Тим часом, перехід на принципи безпечного зрошення дає змогу, за оцінками фахівців Інституту, зекономити 10-30% поливної води. А якщо зрошувальні норми сьогодні становлять 4-4,5 тис м куб на га, то 10% економії – це 400 куб метрів, якщо 20% – 800 куб метрів води.

Перехід на підґрунтове краплинне зрошення рису дасть змогу в перспективі відмовитися від технології затоплення, яка вже давно застосовується на вирощуванні цієї культури в Херсонській та Одеській областях. Завдяки цьому і врожаї збільшуються, і використовується вдвічі менше води, вважають в Інституті.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry