Логістика ускладнюється і дорожчає, ціни падають – як вижити українському фермеру?

14 вересня в Києві, відбулася 19-та Міжнародна конференція BLACK SEA GRAIN & OIL-2023, що об’єднала 500+ лідерів агробізнесу з 20 країн світу очно та онлайн.

Кореспондентка ІА “Інфоіндустрія” визначила ключові тези конфереції.

Бізнес перемикається на переробку

За словами Володимира Висоцького, першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України, спостерігається постійний розвиток переробної галузі в країні. “Зростає перероблення ріпаку, сої. Підприємства перемикаються на перероблення – це оптимістично, адже бізнес буде розвиватися”.

Логістика – проблема номер один

Трансформація та здорожчання перевезення зерна – найбільші виклики учасників аграрного ринку. “Логістика – є основним фактором змін ринку”, – відзначив Сергій Феофілов, керівник аналітичної агенції “УкрАгроКонсалт”. 

У серпні 2023 року більша частина експорту була реалізована через Дунайські порти, 33% – через західні кордони, експорт залізницею склав 1.2 млн т. Дунай працює і буде працювати, стверджують учасники конференції Black Sea Grain and Oil 2023

“Фінансування – це новий виклик. До 80% усіх витрат українські фермери фінансували зі своєї кишені”, – додав Феофілов. Ставка рефінансування НБУ була знижена, але так само залишається високою. Ціни на добрива дещо знизилися, але так само залишаються високими.

 

Фермери самі собі експортери

Неповернення ПДВ заганяє ринок в тінь. 80% аграрного ринку працює в тіні. Тобто якщо експорт за серпень місяць складав 3.7 млн т, то 3 млн були реалізовані “по-чорному”. 

Якщо до повномасштабного вторгнення експорт був прерогативою великих міжнародних компаній, то зараз вивезення зерна займаються тисячі дрібних, часто це самі виробники. “Ключ до вирощування, до експорту – логістика. Наші фермери самі вже стали експортерами, і цього року це виходить в них значно краще, – розказав Микола Горбачьов, президент “Української Зернової Асоціації”. – Проте жодна європейська інфраструктура не в змозі поглинути наше зерно”. 

 

Падіння цін на зернові та олійні культури

Зараз спостерігаються низькі показники прибутковості по зерновим та олійним. Це несподівано, оскільки ріпак та соняшник завжди були прибутковими. Зараз же маржинальність може бути навіть від’ємною.  Ціни на кукурудзу зменшилися на 100 доларів за тону у порівнянні з минулим роком. До того ж її ще потрібно якимось чином доправити до споживача. 

 

Попит на валюту зростатиме

Експерти прогнозують великий попит на купівлю валюти. За оцінками “УкрАгроКонсалту” вірогідність ослаблення національної валюти дуже велика. Девальвація вітчизняної валюти стимулюватиме експорт. 

Також очікують підвищення глибини перероблення. При цьому інвестори будуть вагатися між глибокою перероблення чи розвитком логістики. Адже повернення коштів буде протягом 2-3 років. 

 

Усі ці фактори дуже ускладнюють діяльність українських фермерів, які іноді не можуть повернути навіть ті “короткі” кошти, що були вкладені. 

 

Світлана Цибульська

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry