З наступного року в Україні буде шалений попит на органічне насіння та посадковий матеріал

За даними сертифікаційного органу «Органік Стандарт»,  в нашій країні зареєстровано лише 17 зразків органічного насіння та посадкового матеріалу, з них: 14 – це соя, просо і пшениця озима, а також три сорти чорниці канадського. Більше зареєстрованого насіння українського походження в Україні немає. Тому органічний сектор використовує або імпортоване насіння або ж конвенційне, що поки що дозволено законодавством. Проте вже з наступного року для органічного виробництва можна буде застосовувати виключного органічне насіння.

В умовах дефіциту органічного насіння та посадкового матеріалу органічний сектор використовує неорганічне насіння та садивний матеріал, що дозволено українським законодавство, як варіант виключення. За таким же принципом працює весь світ. Крім того виробники використовують імпортоване органічне. Проте вже з наступного року для органічного виробництва можна буде застосовувати виключного органічне насіння.

Про це розказала Катерина Шор, менеджер проектів екологічної організації «Зелене досьє», під час “Насіннєвого форуму 2020” в рамках виставки “АгроВесна”. Органічне насіння не може бути протруєним, до нього також є ряд інших вимог. «Органічного насіння в Україні дуже смішно мало. Це перспективна ніша для виробників насіння. Бо його не вистачає в Україні», – додала вона.

Перехідний період для органічного насінництва не може бути меншим одного вегетаційного періоду для однорічних культур, і два вегетаційні періоди – для багаторічних, тобто умови дещо спрощені. Процедура реєстрації органічного насіння подібна до традиційно. «Так само подається заявка до Реєстру. Процедура занесення до Реєстру органічного насіння – наступний етап після внесення в звичайний Реєстр насіння та садивного матеріалу. Органічне виробництво – це певний етап надбудови до традиційного виробництва», – пояснила експерт.

Вона наголосила, що з 1 січня 2021 року в країнах ЄС набуває чинності регламент, що взагалі забороняє виростання неорганічного насіння в органічного виробництва. «Вони вимушені йти на такий крок, щоб зупинити використання виключень, як це зараз є в Україні. Виробникам потрібно бути до цього готовим», – підсумувала Катерина Шор.

ІА «Інфоіндустрія»

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry