Гройсман хоче, щоб відродилося фермерство

Учора уряд прововів засідання з питань земельної реформи. До участі запросили агровиробників, представників профільних асоціацій, народних депутатів, зокрема, авторів зареєстрованих в парламенті законопроектів про обіг сільськогосподарських земель і членів Аграрного комітету Верховної Ради. Спільне бачення українських аграріїв відносно земельного ринку було сформульоване за результатами опитування на Agri Invest Forum 2017. У ньому взяли участь 485 топ-менеджерів середніх сільськогосподарських підприємств з сукупним земельним банком у 2,7 млн га. По завершенню зустрічі голова ВАР Андрій Дикун повідомив, що вдалося донести позицію аграріїв до Уряду й народних депутатів.

Зокрема аграрії вимагають відмовитися від обмеження площі землі в одних руках 200 га і надати можливість юридичним особам купувати та продавати землю. Крім того, необхідно запустити пілотні проекти з продажу державної землі, що дасть зрозуміти механізми функціонування ринку та виправити можливі недоліки системи. За підрахунками експертів, за таких умов, повноцінний ринок землі можна буде запустити у 2024 році.

Після відкритого голосування, домовилися – створити робочу групу і вже найближчим часом представити перший етап земельної реформи. Причому, ризикам шахрайства Гройсман має намір запобігти заздалегідь. Саме тому, купувати землю зможуть виключно фізичні особи та громадяни України, в обсязі не більше 200 га землі на одну людину, заявив Глава уряду.

“Земля – питання, на якому завжди спекулювали, всі, починаючи від політиків. Йдеться про введення моделі ринку землі, є багато думок з цього приводу. Треба міняти нашу економіку, тип нашої економіки і прискорити зростання. Я хочу, щоб народився справжній фермерський клас. І я хочу, щоб ми почали розвивати по-серйозному сільські території. Щоб на цьому рівні було життя », – сказав  прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

«Я розраховую, що ми в червні завершимо цю роботу і подамо до парламенту. Але з огляду на необхідність погоджень і консультацій з агробізнесом, власниками землі і профільними асоціаціями, процес може затягнутися і є ризик, що ми не встигнемо до парламентських канікул це зробити», ― сказав перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк,

За його словами, Кабміну доведеться довго працювати з депутатами для того, щоб законопроект був прийнятий. Мартинюк зазначив, що МВФ не нав’язує уряду свою схему запуску ринку. «Уряд в переговорах зі Світовим банком відстоює консервативну модель запуску ринку, щоб власниками землі могли бути громадяни України ― фізичні особи, тобто ми не плануємо допускати до ринку корпоративний капітал», ― уточнив він.

Заступник міністра додав, що середній розмір земельної ділянки фермерського господарства в Україні зараз становить 87 га, тому 200 га більш ніж достатньо на одну людину, щоб заснувати конкуренто спроможне фермерське господарство.

Крім введення обмеження на розмір земельної ділянки у 200 га, уряд представить механізм електронних аукціонів на продаж землі. Мартинюк також повідомив, що в разі прийняття законопроекту про земельну реформу, Кабмін в січні 2018 року проведе серію аукціонів з продажу державної землі в кожній з областей. Середній розмір лота становитиме 20 га.

На його думку, такі заходи стануть меседжем для власників паїв, скільки в середньому буде коштувати їх пай. «У нас немає історії формування ціни на землю. Для того, щоб захистити інтереси власників паїв, ми виставимо законодавчо мінімальний поріг для укладення угод купівлі-продажу і він буде відповідати нормативно-грошовій оцінці», ― додав Мартинюк.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry