На фізіологічно ослаблених посівах розвиваються хвороби

У третій декаді березня на території Україні спостерігались сприятливі агрометеорологічні умови для початку відновлення вегетації озимини. Середня температура повітря була на 1-8° С вище норми і знаходилася в межах 2,2-8,2°С тепла. Унаслідок переходу середньодобової температури через +5° С озимі зернові культури відновили весняну вегетацію. Запаси продуктивної вологи в орному та метровому шарах ґрунту під озимими культурами достатні та оптимальні.
На даний час посіви озимих зернових находяться переважно у доброму та задовільному стані. Рослини пшениці озимої перебувають у кінці ІІ на початку III етапу органогенезу, тритикале озимого – на початку IІІ етапу, жита озимого – у кінці ІІІ на початку IV етапу органогенезу.

Скрізь на 2-35% обстежених площ озимих пшениці, ячменю, жита борошнистою росою та септоріозом уражено 1-6, макс. 15, осередково до 32% рослин (65 га) в господарстві Сквирського району Київської області. Гельмінтоспоріозом, ринхоспоріозом, подекуди бурою листковою іржею охоплено 0,6-2% рослин. У понижених місцях рельєфу гельмінтоспоріозною, осередково фузаріозною кореневою гнилями уражено 1-8, макс. до 10% рослин. В Житомирській, Закарпатській, Кіровоградській, Київській, Луганській, Львівській, Полтавській, Рівненській областях снігова пліснява розвивається на 0,5-6% фізіологічно ослаблених рослинах, особливо у місцях пониженого рельєфу.
Рішення щодо оздоровлення озимих зернових культур фунгіцидами слід приймати після обстеження посівів диференційовано щодо кожного поля. Вибір препаратів здійснювати з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.

Переважно на минулорічних листках 2-15% рослин культури відмічають ознаки пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу (Кіровоградська, Львівська, Одеська, Рівненська, Черкаська, Чернівецька обл.). Бактеріозом коренів, сніговою плісеню в осередках Київської, Луганської, Хмельницької областей уражено 4-27% рослин. Хвороба розвивається з краю полів невеликими відрізками площею 0,5-1 кв.м.
Стан посівів поліпшують підживленням азотними добривами та розпушуванням міжрядь.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry