Непевний азот. Огляд світового ринку азотних добрив

Огляд світового ринку азотних добрив станом на початок травня 2019 р., Михайло Саницький, спеціально для Agro.FM.

 

 

Майже всю весну світовий ринок азотних добрив залишався у непевності. Відбувся на початку квітня перший індійській тендер закупівлі карбаміду, США ефективно ламали схеми поставок з Ірану, відсутній як експортер Китай, що, навіть, імпортував карбамід тощо. Тепер ось відбувся новий тендер закупівлі сечовини для Індії, до якого учасники підготувались не тільки фізично, але й комерційно, про що свідчить непоступливість трейдерів у питанні ціни. То чи більш визначений ринок на початку травня?

 

Взагалі то краще почати з іншого ринку – аміаку, де події розгортались минулого тижня надзвичайно драматично. Хоча і для багатьох очікувано. Yara і Mosaic узгодили ціну аміаку на травень в американській Тампі. Результатом стало зниження на 18 доларів – до рівня 237 долл. США за тону.

 

Згідно даних, що надходять з балтійського регіону, там угода між російськими виробниками і компанією Yara зафіксувала ще сильніше послаблення. З квітневого рівня 250-255 доларів ціна опустилася приблизно до 225 доларів, принаймні для частини поставок.

 

Актуальність таких контрактних цін підтверджує і спотовий ринок. Зокрема BASF на своє підприємство у Китаї придбав в Омані партію аміаку по ціні 259 долл. США/т, CFR Китай, що добре, якщо забезпечує нетбек 200 доларів для FOB Перська затока.

 

В Трінідаді ціна така ж низька – 202-207 доларів за тону.

 

Що ж до нашого ринку, то номінальний рівень котирувань у Южному може складати 230-235 доларів. Про нові угоди даних не надходило.

 

Ведмежий тренд на ринку аміаку був вже давно очевидний. Як і передбачала Агенція, навіть невелика зміна в балансі попиту і пропозиції у бік профіциту, значно прискорює падіння продукту. Подальший прогноз – негативний.

 

З падаючим аміаком ніби контрастує ринок карбаміду. Індійський тендер ММТС  1 травня завершив прийом пропозицій від продавців. Але можна стверджувати, що індійці самі себе перехитрили. Тактика виходу на ринок у період падіння і ніби раптове скорочення закупівлі, після чого оголошується новий тендер, цього разу вже не спрацювала. ММТС отримав пропозиції на 23-28 доларів вищі за ціни придбання у квітні. Найнижча ціна була для Західного узбережжя запропонована компанією Koch – близько 280 доларів, а для Східного – трейдером Samsung – близько 286 доларів. Скільки буде акцептовано – поки чекаємо.

 

Світові регіони продажу відреагували миттєво. Чорноморські постачальники підняли ціну на прилу до 245 доларів,  на гранулу – до 250 доларів. Виробники Балтики – до 250 і 260 доларів відповідно. Спотових продажів поки не відбулось. У Північній Африці продажів також не було, а ціну на червень алжирський завод EDEOLA хоче бачити вищою за 270 доларів.

 

На Близькому Сході постачальники по індійським контрактам отримають не нижче 275 доларів, FOB, якщо будуть постачати через власні структури, а через трейдерів забезпечать собі 267-268 доларів.

 

Але тут є суттєвий мінус, що криється у непевних ринках збуту. ММТС поки невідомо, скільки придбає. Котирування імпорту в США в Новому Орлеані через повінь і обмеження логістики пішли вниз. В Бразилії продається лише дешевий іранський товар по 260 доларів, вже на умовах CFR. Турецькі покупці розбалувані пропозицією з Ірану і Туркменістану, та в очікуванні карбаміду з Азербайджану, наполягають на старій ціні 225 дол. в FOB-еквіваленті Южного. З позитиві треба відзначити чималі закупівлі Мексики, Перу, оголошено кілька тендерів в країнах Азії. Але як бачимо, справжнє посилення котирувань – все ще предмет змагання між покупцями і виробниками. Скоріше за все результат тендеру в Індії дасть більше визначеності.

 

Михайло Саницький, Інфоіндустрія, спеціально для Agro.FM

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry