Нові можливості для створення нетоксичних для бджіл пестицидів

Спільне дослідження Університету Ексетера, Rothamsted Research та Bayer AG виявили ферменти медоносних бджіл і джмелів, які визначають, наскільки вони чутливі до різних неонікотиноїдних пестицидів.

Потенційний вплив неонікотіноїдів на здоров’я бджіл є предметом інтенсивних досліджень та постійних суперечок, оскільки Європейський Союз обмежив їх використання на культурах, які є привабливими для бджіл.

Медоносні бджоли і джмелі виявляють глибокі відмінності в чутливості до різних  інсектицидів цього класу. Дослідники мали на меті зрозуміти з чим це пов’язано, щоб розробити пестициди, які не є токсичними для них.

Так само, як і в інших організмах, токсини у бджіл можуть бути зруйновані ферментами – цитохромами P450. У дослідженні було виявлено однин підклас цих ферментів у бджіл – CYP9Q – і було встановлено, що він відповідальний за швидке руйнування деяких неонікотиноїдів.

“Виявлення цих ферментів надає можливості для нових пестицидів на початку їх розробки, щоб побачити, чи можуть бджоли зруйнувати їх”, – сказав професор Кріс Басс, який керував командою в Університеті Ексетера.

“Розробку єдиного пестициду може зайняти десять років і 260 мільйонів доларів, тому ці знання допоможуть нам уникнути марнування часу і грошей на пестициди, що призведе до суттєвих обмежень використання внаслідок внутрішньої токсичності бджоли”.

Доктор Ральф Науен, токсиколог-комах і провідний дослідник дослідження Bayer додав: “Знаючи, що механізми, що сприяють толерантності, допомагають нам краще зрозуміти, чому певні інсектициди досить безпечні для бджіл”.

“Результати нашого дослідження також можуть бути використані для прогнозування та запобігання потенційним втратам, які виникають внаслідок ненавмисного блокування цих ключових систем захисту, наприклад, різними пестицидами, які можуть застосовуватися в комбінації з інсектицидами”.

Професор Лін Філд, завідувач відділу біоінтеграції та захисту рослин в Rothamsted Research, додав: “Деякі неонікотиноїди, як правило, дуже токсичні для бджіл, але інші мають дуже низьку токсичність. “Кожен інсектицид потрібно розглядати залежно від можливого ризику,а не тільки його назву”. Дослідники провели найбільш повний аналіз ферментів бджіл P450 за весь час. Порівнюючи ефекти двох неонікотіноїдів, вони виявили, що бджоли дуже ефективно метаболізують тіаклопрід, тоді як вони менш інтенсивно метаболізують імідаклоприд. Хоча попередні роботи показали, що швидкість метаболізму може пояснити, чому бджоли реагують по-різному на різні неонікотіноїди, специфічні гени або ензими не були відомі до цих пір.

Інфоіндустрія за матеріалами sciencedaily.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry