Зимо- та морозостійкість озимого ріпаку. На що варто звертати увагу?

Озимий ріпак — культура, яка зайняла свою нішу в структурі посівних площ майже кожного господарства нашої країни. Попри досконале знання технології вирощування цієї культури та великого асортименту продуктів на ринку, все ж виникає питання зимо- та морозостійкості рослин озимого ріпаку.

Відомо, що здатність рослин витримувати температуру нижче 0°С визначається їхньою морозостійкістю. Існує також поняття «зимостійкість» — це стійкість рослин до дії комплексу несприятливих умов у період перезимівлі.

Зимо- та морозостійкість — це генетична особливість гібриду, яка досягається цілеспрямованою селекційною роботою. Вибір гібридів з високою зимо- та морозостійкістю дає можливість, навіть за несприятливиї погодніх умов взимку, отримувати гарантований врожай. Підтвердженням цього є факт перезимівлі гібриду Триангель на Полтавщині. Відсутність снігового покриву та пониження середньодобової температури до -27°С призвели до вимерзання озимих зернових та ріпаку в 2014 році. Хочемо зауважити, що в виробничих посівах СФГ «Світанок» (Полтавська обл., Оржицький р-н, с. Заріг), з 18-ти висіяних гібридів різних компаній перезимував тільки один гібрид – Триангель . Більш детальну характеристику даного гібриду дивіться тут.

Інформація, яку отримав агроном-консультант компанії «КВС-Україна» в Полтавській області Віталій Каламбет, спілкуючись з головним агрономом СФГ «Світанок» Іващенком Сергієм Івановичем:

Технологічна карта

Безымянный

На фото: Гібрид Триангель після перезимівлі

show_picture

show_picture (1)

За результатами обліків, кількість рослин Триангелю становить 300 тис./га. Фаза розвитку рослин відповідає ВВСН 50-52 — квітконос головного пагона видно згори серед верхніх листків. Попри дещо знижену густоту рослин, здатність гібриду до інтенсивного утворення бокових пагонів та додаткових стручків забезпечить планову урожайність.

Отже, висока зимо- та морозостійкість Триангелю — це не випадковість, а одна із особливостей даного гібриду. Прикро, що господарство зазнало втрат, але це — сигнал: до вибору гібридів озимого ріпаку потрібно підходити комплексно.

Бажаємо керівництву СФГ «Світанок», щоб у них не виникало таких ситуацій, а зібрані високі врожаї принесли очікувані прибутки та компенсували втрачені посіви озимих!

Для вас матеріал підготували:

В.Каламбет , агроном-консультант відділу кукурудзи та олійних культур в Полтавській області

Д.Ковальчукпродукт-спеціаліст відділу кукурудзи та олійних культур

  • Метки: