Генезис новітнього захисту: чистий соняшник за одну обробку

Площі під соняшником вражають не перший рік поспіль. Соняшник є безперечним лідером українських ярових посівів. І хоча експерти прогнозують певне зниження посівних площ цієї олійної у 2019 році, показник не впаде нижче за 6,0 млн га. Та щоб отримати щедрий врожай, який «годуватиме весь рік», культуру потрібно оберігати від усіх можливих ризиків. Це означає, що вже зараз потрібно забезпечити їй максимально комфортні умови для росту та розвитку.

 

Від чого насамперед необхідно захищати соняшник, щоб закласти максимальну врожайність? Поради дають фахівці компанії UKRAVIT – найбільшого українського виробника засобів захисту рослин і мікродобрив.

Простір для діяльності

Кожен, хто коли-небудь вирощував соняшник, знає, як важливо на ранніх етапах забезпечити йому оптимальний рівень вологи, тепла, елементів живлення, а також достатньо простору. На початкових стадіях росту рослини є дуже чутливими до нестачі кожного з цих компонентів. І якщо не створити їм безконкурентне середовище, існує ризик не отримати наприкінці вегетаційного сезону бажаного врожаю. Тому високоефективний гербіцидний контроль у цей період є неодмінним елементом будь-якої технології вирощування культури.

Прагнучи захиститися від шкідливих бур’янів, багато аграріїв переходять на вирощування соняшника, стійкого до певних діючих речовин.

Гра на виживання

 Непрості погодні умови останніх сезонів значно ускладнюють вирощування соняшника, який не має механізмів для адаптації під них. Проте вказане не стосується бур’янів: за своє існування деякі з них виробили потужні захисні прийоми, які дають змогу виживати й повноцінно функціонувати навіть в екстремальних умовах.

«Справжнім викликом для аграріїв в останні роки є наявність бур’янів із потужним восковим нальотом, який вони формують у нестабільних гідротермічних чи інших стресових умовах, – розповідає керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець. – Саме восковий захисний шар перешкоджає проникненню препаратів до рослини і суттєво знижує ефективність гербіцидних обробок. Унаслідок цього аграрію потрібно проводити додаткові обприскування, що передбачає грошові затрати і може вплинути на якість вирощеної продукції. Або ж змиритися з тим, що він отримає неповноцінний і засмічений бур’янами врожай».  

Та хто ж захоче поступатися кількістю чи безпекою врожаю? Саме тому фахівці компанії UKRAVIT ламали голову, як усунути цю проблему, і вже сьогодні вони готові запропонувати аграріям України ефективне та дієве рішення. А розпочати свої пошуки вирішили в Інституті здоров’я рослин…

У лабораторії й на полі

«Щоб знайти вирішення цієї проблеми, ми провели сотні досліджень у лабораторних і польових умовах, – ділиться особливостями дослідного процесу керівник агробіологічної лабораторії Інституту Володимир Конограй. – Спочатку у кліматичних камерах ми пророщували лободу білу. Щоб сформувати на ній щільний восковий наліт, створювали їй стресові умови – різкі перепади температури. Після цього рослини обробляли різними формуляціями. По завершенні цього етапу ми відібрали 4 найефективніші формуляції для біологічних випробувань в польових умовах у різних зонах України. Паралельно проводилася оцінка фітотоксичності гербіциду стосовно рослини соняшника. Результатом цих масштабних досліджень стала поява препарату „Генезис РК” (імазамокс, 33 г/л + імазапір, 15 г/л) із новітньою формуляцією».

«Генезис» – це двокомпонентний післясходовий гербіцид, що контролює широкий спектр дводольних і злакових бур’янів у посівах соняшника, стійкого до імідазолінонів. Завдяки високим пенетраторним властивостям він здатний проникати навіть крізь найщільніший восковий наліт бур’янів і знищувати такі злісні їх види, як амброзія (види), берізка польова, вовчок соняшниковий, гірчак березковидний, гірчиця польова, грицики звичайні, жабрій звичайний, зірочник середній, канатник Теофраста, лобода біла, молочай (види), нетреба звичайна, осот (види з насіння), паслін чорний, підмаренник чіпкий, редька дика, ромашка (види), талабан польовий, щириця (види), рутка лікарська, вівсюг (види), мишій (види), просо куряче та інші. А покращена ґрунтова активність препарату зберігає поле чистим до кінця вегетаційного сезону соняшника.

Фази і норми

Фахівці рекомендують застосовувати препарат у фазі двох пар листків розвитку культури. Проте дослідження підтверджують, що обробку можна проводити і на першій парі листків, тоді як раніше вважалось, що оптимальною є фаза чотирьох листків. Тому для ефективного контролю забур’яненості аграріям передусім необхідно орієнтуватись на час появи бур’янів на полі. Хоча й на стадію розвитку соняшника зважати також потрібно.

Норма витрати залежить уже від фази розвитку бур’янів. Якщо вони знаходяться у фазі сім’ядоль або пари листків, достатньо буде мінімальної кількості препарату – 1,0 л/га. А от у фазі бур’янів до чотирьох листків варто збільшити норму до максимальної – 1,2 л/га.

Норма використання робочого розчину є стандартною і залежить від того, який обприскувач та які форсунки використовує господарство. Залежно від цього норма може коливатись від 200 до 300 л. У разі використання сучасних обприскувачів із оптимально підібраними форсунками норму виливу робочого розчину можна знизити до 100–150 л/га.

Ріст бур’янів після обробки призупиняється через кілька годин. Візуальні ознаки дії гербіциду проявляються через 4–7 діб. А повна загибель настає через 3–6 тижнів, залежно від видового складу бур’янів.

Правила змішування

Препарат не рекомендується застосовувати у бакових сумішах з іншими пестицидами та агрохімікатами, що пояснюється низкою причин: по-перше, в цю фазу мікродобрива та фунгіциди по листу вносити просто неефективно; по-друге, це може призвести до підвищення фітотоксичності, оскільки мікродобрива слугують своєрідним «провідником» для гербіцидів і покращують їх поглинання та проникнення.

Також не варто змішувати «Генезис» із фосфорорганічними інсектицидами. Якщо все-таки є нагальна потреба контролю шкідників на початкових фазах росту, то препарат можна використати у баковій суміші із піретроїдами або неонікотиноїдами.

У деяких випадках після застосування можлива зміна кольору соняшника. Якщо рослини знаходяться під впливом стресових факторів – низьких температур, посухи чи надлишку зволоження, – цей ефект може проявлятись більшою мірою. Водночас через 1–2 тижні зовнішні симптоми зникають. Але зниження майбутнього рівня врожайності не відбувається.

Якщо прогнозуються нічні заморозки або соняшник є ослабленим чи пошкодженим, від обробки „Генезисом” краще утриматися.

І про сівозміни…

Препарат проявляє широку гербіцидну активність, у зв’язку з чим варто дотриматися такої організації сівозміни: через 4 місяці – пшениця, жито; через 9 місяців* – кукурудза, ячмінь**, овес, соняшник, соя, горох, сорго, боби; через 18 місяців – овочеві культури, картопля; через 24 місяці – буряки (цукрові, кормові), ріпак, гречка, просо та інші культури.

Інноваційна формуляція гербіциду «Генезис» є чудовим рішенням для аграрія, який прагне ефективного захисту посівів, з одного боку, і не бажає витрачати на це зайві час та гроші – з другого. Рентабельність застосування в поєднанні з високою ефективністю – саме та формула, яка зробить агробізнес продуктивним, а працю – прибутковою.

__________________________________________________

*– коли рН ґрунту вище за 6,2 та сума опадів більша, ніж 200 мм;

**– коли рН ґрунту нижче за 6,2 та сума опадів менша, ніж 200 мм, можлива загроза прояву фітотоксичності; у зв’язку із цим для зменшення негативної післядії проводять механічний обробіток ґрунту на глибину не менше 15

 

 стаття опублікована в журналі “Агроіндустрія” №5

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry