Поширення фітофагів за результами фітосанітарного моніторингу

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин.Кукурудза, зокрема зернова, повсюди на 25-87, макс. 100% обстежених площ заселена стебловим (кукурудзяним) метеликом, гусениці якого, за чисельності 1-4, осередково 7 екз. на рослину (Оріхівський р-н, Запорізька обл.), пошкодили 6-12, макс. 16% рослин та 1-7% качанів (Івано-Франківська, Київська, Миколаївська, ін. обл.). Найбільшої шкоди цей фітофаг завдає у південних та східних регіонах, де розвивається друге покоління. В лісостепових та степових областях окрім стеблового метелика господарсько відчутної шкоди посівам кукурудзи завдають гусениці листогризучих совок, а саме бавовникової, якими пошкоджено 5-12, макс. 18% рослин та 1-6% качанів (Київська обл.). Для зниження зимуючого запасу шкідника при збиранні кукурудзи застосовують низький зріз, не вище 10 см над рівнем грунту, цей захід допомагає знищити до 95% гусениць. Подрібненням коренестеблових залишків важкими дисковими боронами в двох напрямках знищуть до 50% гусениць метелика та інших шкідників.
Також на рослинах кукурудзи живляться злакові попелиці, тютюновий трипс, павутинний кліщ (40-100% площ, 10-32% рослин), цикадки, хлібні блішки (9-35% рослин).
Посіви сої, багаторічних трав пошкоджуються кліщем, попелицями, трипсом, довгоносиками, в Степу, подекуди Лісостепу гусеницями акацієвої вогнівки, листогризучих совок. У кошиках, здебільшого непанцерних сортів харчуються гусениці соняшникової вогнівки та бавовникової совки, у стеблах розвиваються соняшникові шипоноска та вусач, на 12-25% рослин – геліхризова попелиця, трипси, подекуди шкодять гусениці лучного та стеблового (кукурудзяного) метеликів.
Овочеві культури і картопля потерпають від комплексу шкідників (гусінь численних совок, біланів, попелиці, колорадський жук).
В плодових насадженнях розвивається ІІ покоління яблуневої плодожерки, дерева заселяють сисні (попелиці, кліщі, щитівки) шкідники.
У виноградниках розвиваються гусениці гронової листокрутки, павутинні, інші види кліщів.

У Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, Херсонській областях продовжується розвиток ІІ покоління фітофага. Перевищення економічного порогу шкодочинності та пошкоджень сільськогосподарських культур не відмічено. Харчування поодиноких гусениць шкідника спостерігається на неугіддях. Середня чисельність гусениць складає 0,5-1,5, макс. 2,0 екз. на кв м. Розпочалося залялькування шкідника. Незважаючи на відсутність активного живлення шкідника у І та ІІ поколіннях, залишається можливість розвитку його надпорогової чисельності у третьому поколінні.
Початок льоту метеликів очікується з 15-20 серпня, тому у разі сприятливих погодних умов (у першу чергу наявність опадів та вологість повітря вище 75%) харчування шкідника може спостерігатись на багаторічних травах, пізніх посівах
кукурудзи, соняшнику та сої, на овочевих та баштанних культурах.
В неугіддях, пасовищах, луках і прилеглих до них крайових смугах посівів багаторічних трав, овочевих культур південних і східних регіонів, здебільшого в пороговій чисельності (2-8, екз. на кв.м) відбувається подальший розвиток, живлення, масове окрилення (80-100%), спарювання та відкладання яєць саранових.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry