Україна не пристосована до довгострокового зберігання зерна – Андрій Ставніцер

Акціонер та засновник компанії MV Cargo та групи компаній «ТІС» розповів про ситуацію з експортом зерна морем та кризу протеїну в світі.

Деякі відповіді пана Ставніцера на нагальні питання сьогодення з його інтерв’ю LB live, які опубліковані ресурсом Elevatorist.com .

“Ми завжди працювали з обігу. Відповідно, ми збирали, накопичували, коротко зберігали та експортували продукцію. Є країни, які зберігають зерно роками, як держрезерв: накопичили там мільйон тонн і зберігають. А ми — ні.

Для того, щоб зберігати зерно довго, потрібна аерація — провітрювання зерна. Коли через зерно пропускають повітря, воно стає менш вологим, сухішим. А там, де немає вологості, там немає грибка, нагрівання та гниття зернових. Ми це бачили минулого разу в Україні, коли запровадили квоти на експорт зерна. Воно почало псуватися, і я особисто водив посла США нашими зерносховищами, показував, як воно гниє, і що з ним буде, якщо не експортувати.”

 

“Якщо до можливостей експорту сухопутним шляхом, то сьогодні максимальна пропускна спроможність становить приблизно 1,5 млн т на місяць. При тому, що потрібно вивозити 10 млн т в місяць. Нескладно порахувати, що півтора мільйона не врятує нікого, особливо країни Африки.

Взагалі тут цікава історія, бо наше зерно в основному кормове. В країнах накопичують якусь кількість кормового зерна, та поступово згодовують його худобі. За нашими підрахунками, до кінця року зерно на складах почне потихеньку закінчуватися, і не буде чим годувати худобу. Тому на нас чекає не тільки продовольча криза на зернові, але і криза протеїну — на м’ясо, птицю. До наступного року ми побачимо значне зростання дефіциту, — деякі оцінюють до 50%, — у нас не буде іншого вибору, окрім як їсти менше м’яса.”

 

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry