За сприяння ФАО в Україні створено Українське ґрунтове партнерство (УҐП)

Деградація земель в Україні відбувається досить швидко. Наявне технічне регулювання не забезпечує надійного захисту ґрунтів, нормативи та закони про захист ґрунтів застаріли. Тому ФАО разом із провідними науковими інститутами та бізнес-структурами, зокрема корпорацією “Укравіт”, зареєстрували Українське грунтове партнерство (УГП), основне завдання якого поліпшення контролю та розвиток сталого управління ґрунтами.

“Ґрунти — вичерпний ресурс. Його споживачем є кожна людина, хоч і не це всі усвідомлюють. 98% продуктів харчування, які ми споживаємо, приходять до нас «із землі». Продовольча безпека в усьому світі залежить від стану і якості ґрунтів. На жаль, деградація земель в Україні відбувається досить швидко”, — зазначила Оксана Рябченко, координаторка проекту ГЕФ/ФАО з інтегрованого управління природними ресурсами. За оцінками провідних українських ґрунтознавців, водна ерозія охоплює 13,4 млн. га, в тому числі 10,6 млн. га орних земель. Ерозія безпосередньо впливає на родючість ґрунтів і сільськогосподарське виробництво, що може призвести до значних економічних втрат, понад 20 млрд. гривень у рік.

ФАО збирається вдосконалити систему існуючого моніторингу грунтів і в цьому плані покладають велике сподівання на співпрацю з бізнесом. “Саме виробник розуміє нагальні потреби, саме він зацікавлений у збереженні здоровя грунту”, – додала Рябченко. За словами Ольги Дигун, представниці компанії “Укравіт”, вони готові ділитися досвідом, що понад 1,5 роки накопичився в “Інституті здоров’я рослин”, що входить до корпорації.

Олена Альшанова, заступниця директора департаменту аграрної політики Міністерства розвитку економіки торгівлі і сільського господарства, додала, що  питання родючості стає особливо актуальним з огляду на земельну реформу.

«Те, яким чином при договірних умовах зберігатиметься і забезпечуватиметься збереження родючості ґрунтів є надзвичайно актуальним», – зазначила Альшанова.

Чорноземні ґрунти дуже уразливі, вони швидко піддаються впливам природного, техногенного та антропогенного характеру. “Як правило, зміни стають помітними лише через 5-10-20 років, і тоді вони можуть бути незворотніми. Те, що ми робимо сьогодні позначиться на добробуті наших дітей”, розказав Микола Мірошниченко, почесний голова Українського ґрунтового партнерства. Він наголосив, що функція УҐПце передусім донесення наукових знань до виробників.

Управління родючістю грунтів повинно переходити із центрального рівня, як це було за радянських часів, до місцевого, на рівні району, селищної ради. Це буде більш ефективно. “За різними оцінками в Україні нараховується від 650 до 1200 різновидів ґрунтів. І не можливо їх усіх “лікувати” за одним рецептом”, – додав Мірошниченко.

Ще одна задача новоствореної  УҐП – зробити місточок між науковцями і виробниками. “Звичайному агроному не має часу зверталися до підручників. Йому потрібно готове рішення. Годі балачок, потрібні конкретні проекти”, – наголосив Мірошниченко.

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry