На полях «Хмільницького» цукристі у доброму стані

ТОВ «Хмільницьке», яке входить до агропромхолдингу «Астарта-Київ», цього року посіяло цукрові буряки на площі 6500 га, тобто майже на рівні минулорічного показника. Про це журналісту «Інфоіндустрії» розповів  операційний директор підприємства Вадим Скрипник.За словами фахівця, підприємство не ризикує збільшувати обсяги виробництва сировини, оскільки минулий переробний сезон затягнувся до 158 днів, що занадто довго. Розширення площ під культурою стане можливим, якщо на заводі буде запущено ще одну дифузію, та за умови збільшення земельного банку компанії, адже частка цукристих у сівозміні і так завелика – 21%. Строки посіву цього року були довші від торішніх, розповідає Вадим Скрипник. Почали сіяти в той самий день 29 березня. Але якщо в 2016-му закінчили посів за 16 днів, то цієї весни за 23 дні, тому що було багато дощів, тож не можна було вийти в поле. Незважаючи на це, сходи не відстають від минулорічних. «Тиждень різниці у посіві для нас не надто вирішальний, адже буряк – культура з довгим періодом вегетації. Ми починаємо копати буряк 20-22 серпня, а закінчуємо 10-15 грудня. Набагато важливіші сприятливий температурний режим, відсутність стресів, достатність вологи. У перший період вегетації, який триває 30 діб, має бути достатньо вологи, бо в цей період активно розвивається коренева система», – пояснює фахівець. – Вологи в грунті на сьогодні більше, ніж достатньо. Якщо протягом 3-4 днів буде така ж температура, як зараз, то я передбачаю, що цьогорічний буряк навіть випередить торішню динаміку розвитку культури».

ТОВ «Хмільницьке» вже кілька років поспіль користується насінням закордонних гібридів цукрових буряків, які мають високу продуктивність і стійкість до хвороб. На черзі – догляд за посівами. Площі першого посіву буряководи «Хмільницького» обробляють гербіцидами у другий слід, плантації другого посіву – у перший.

А чи готові до боротьби з довгоносиком, який у цю пору допікає буряководам? Щодо цієї загрози ми більш-менш спокійні, відповідав Вадим Скрипник. Помічено, що цей шкідник розповсюджений в основному на Лівобережжі. У Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській областях його значно менше. А тому господарство обходиться тільки обробками країв поля.

Який врожай програмує підприємство на цей рік? Минулий рік був дуже сприятливий – зібрали по 63 тони з га. Це рекорд останніх п’яти років. «Ми не розраховуємо на більшу врожайність. Якщо вона буде такою ж, як і в минулому сезоні, то це буде чудово», – підсумував Вадим Скрипник.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry