Чому падають світові ціни на карбамід із зростанням попиту наприкінці осені 2018 р.

Огляд світового ринку азотних добрив станом на кінець листопада 2018 р., спеціально для Agro.FM.

 

 

Світовий ринок азотних добрив давно не бачив таких обсягів закупівлі карбаміду, як у листопаді цього року. Індія через тендер компанії ММТС закупила 1,8 млн тон добрива. Останній раз подібний обсяг індійці придбали у вересні 2017 року.  Звертаю увагу, що доставка має відбутися до 7 січня.

 

Але велике замовлення, основні частки якого між собою поділили виробники країн Перської затоки, Північної Африки, Китаю, і навіть щось дісталось Росії, то ж це замовлення показало більш слабкі котирування, ніж у виставлених пропозиціях на індійський тендер жовтня. Нові ціни коливаються в діапазоні 334-340 доларів за тону. І це не все, світові котирування не стабілізувались, а почали знижуватись. Наприклад, за останній тиждень на Балтиці ціна гранульованого карбаміду знизилась принаймні на 7-10 доларів і зараз на споті складає приблизно 290 долл. США/т, FOB. У Північній Африці основні продажі карбаміду вже проводились на кілька доларів нижче індійських цін, що вважались до того нижчою планкою.

 

Але ж одночасне зникнення з ринку майже двох мільйонів тон добрива повинно навіть призвести до легкого дефіциту?! Чому падають ціни?

 

А що ще відбувається у світі, – чи є попит в інших регіонах? Так, є. Надзвичайно потужним покупцем завжди виступає Бразилія. І там зараз існує непоганий попит. Треба сказати, що останнім тижнем у цій країні імпортерам достатньо важко знаходити спільну мову з покупцями. Кожного разу покупці вимагають знижок. Так відбувалось більше місяця. Певний час, імпортери тримались, особливо маючи на руках карбамід, придбаний на піку ціни, але вже два тижні погоджуються з умовами покупців, за що отримують за сотню тисяч тон продажі. Працююча Бразилія плюс Індія – це дуже сильно.

 

Крім того найближчим часом мають відбутися тендери середнього масштабу в країнах Азії – Пакистані і Бангладеш. Достатньо помітні закупівлі хвилями проводить наразі Туреччина, – один з найбільших покупців нашого регіону. Влада Індії розглядає необхідність виходити на зовнішній ринок вже у січні.

 

У цьому світлі ще більшим є питання, чому знижуються світові ціни. Давайте згадаємо терміни постачання мегаобсягів в Індію. Січень 2019 року. Трейдери навряд чи на момент подання пропозицій мали всі ці мільйони тон законтрактованих виключно під Індію. Їх часто ще треба придбати, а ціна в Індії вже зафіксована. То ж чим нижчими будуть ціни на закупці в регіоні виробництва, тим більший прибуток трейдера. У цьому їм «допомагають» непоступливі покупці, що певно зацікавлені у зниженні. Ще допомагає затоварка у Росії, де чимало обсягів залишилось незаконтрактованими – вже майже у канун новорічних свят.

 

Скільки триватиме зниження, залежить від світового попиту у січні. Скоріше за все посилення котирувань очікувати не треба ще довго.

 

На ринку аміаку також «ведмежі» настрої. Yara і Mosaic погодили зниження ціни на 30 доларів, до рівня 325 доларів за тону, CFR, Тампа, чим дали старт довгоочікуваному тренду вниз. В багатьох країнах виробниках аміак пропонується у наявності. В США сезон прямого внесення аміаку зірваний. Аграрії констатують, що сезон був чи не найгірший за весь час їх роботи. Законтрактовані обсяги не вибрані с заводів, тож виробники міркують чи повертати гроші, чи зберігати до весни і виставити покупцям рахунок за зберігання. Але у будь-якому разі фізична кількість залишається і тільки зростає, а США і основні їх постачальники, зокрема, Тринідад, вийдуть на експортний ринок.

 

Додатковий тиск на аміак буде створювати знецінення фосфорних добрив у міжсезоння і переорієнтування Марокко і Тунісу на випуск фосфорної кислоти взамін готовим добривам.

 

Що стосується селітри, то тут ситуація інша. Товар регіональний, і чим ближче до весни, тим більша потреба в ньому буде у Європі, країнах СНД. Поточні котирування відносно стабільні і знаходяться у межах 180-185 доларів США/т, FOB, Чорне море.

 

Турецькі постачальники взагалі тримають чорноморську ціну на рівні 215 доларів: якщо не куплять українці, придбають марокканці чи європейці.

 

Піднялись ціни на селітру у Польщі у обох виробників Grupa Azoty і Anwil. Нітрат амонію коштує там близько 260 євро/т, на умовах СРТ.

 

Михайло Саницький

Головний аналітик ринків агрохімії ІА “Інфоіндустрія” для Agro.FM

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry