Микола Бабенко: “Цинічно вважати закриття 2190 українських свинокомплексів позитивним явищем”

Більше двох тисяч свинокомплексів припинили своє існування за 6 років в Україні. При цьому невеликі свинокомплекси, до 2 тис. голів, є основним резервом для рівномірного розвитку сільської інфраструктури та працевлаштування людей у селах. За рахунок менших розмірів вони знижують ризики, пов’язані із повністю неврегульованим в Україні питанням Африканської чуми свиней (АЧС), скорочують логістичні ланцюги та гнучко відповідають на зміни у попиті.

Про це розповів Микола Бабенко, генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві, виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі”, повідомляє ІА “Інфоіндустрія” з посиланням на Асоціацію “М’ясної галузі”.

У ЄС до середніх ферм Eurostat відносить ті, що мають поголів’я до 400 тварин. “Позитивна роль невеликих свинокомплексів у розвитку територій та ринкових ніш не має викликати сумнівів, – наголошує Бабенко. – В Україні думка свинокомплексів, які утримують до 2 тис. голів не враховується. Асоціація “Свинарі України” взагалі назвала закриття 2190 українських свинокомплексів за останні 6 років позитивним явищем. Це цинічно – видавати поразки за перемоги”.

Споживання свинини українцями на одного жителя за 6 років впало до 15 кг щороку, при тому як у сусідній Польщі – 41 кг, в Білорусії – 38 кг, в Росії – 30 кг. Наше промислове свинарство утримує всього 3,3 млн голів свиней. Невелика за розміром Данія – як 3 українські області, майже без власних кормів, утримує на своїх фермах понад 12 млн свиней. У сусідній одній Бєлгородській області Росії утримується 4 млн свиней. А в сусідній Польщі вдвічі більше поголів’я за загальне в Україні і 60% його утримуються саме на фермах до 1000 голів.

Однією з причин занепаду бізнесу є блокування виплати компенсацій свинокомплексам за свиней у випадку АЧС упродовж всіх 8 років існування цієї хвороби в Україні. “Навіть в 2020 році керівництво Асоціації “Свинарі України” продовжує блокувати розподіл коштів державного бюджету на компенсації свинокомплексам у випадку АЧС. Компенсації фактично можуть урятувати галузь, зупинити нелегальний продаж свиней, інфікованих АЧС. Саме він закриває Україні вихід на глобальний ринок. При цьому керівництво Асоціації “Свинарі України” лобіює компенсацію будівництва нових свинарників для п’яти членів асоціації”, – додав експерт.

Зараз свинокомплекси працюють в нуль, а то і в “мінус”, адже собівартість свиней складає 37-41 грн/кг замість можливої 25-30 грн/кг. Перевитрати українського свинарства на корми і ветпрепарати складають 8 млрд грн щороку.

“Громадська Спілка «Центр підвищення ефективності в тваринництві» неодноразово у мас-медіа та через офіційні канали виступала з ініціативою передбачити 500 млн грн на компенсацію підприємствам за знищене поголів’я свиней через захворювання на африканську чуму свиней у рамках державної програми підтримки аграріїв у 2020 році. На жаль, допоки це питання не вирішене”, – підсумував Бабенко.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry