Науковець назвав перспективні сорти шавлії

Шавлія лікарська, шавлія мускатна – перспективні культури для Півдня України з урахуванням змін клімату. Ці трави затребувані як в фармацевтиці, так і в харчовій промисловості. Крім того, шавлія – ​​чудовий медонос, захищає сади від шкідників. Лікарською сировиною шавлії є листя, яке містить ефірну олію, конденсовані дубильні речовини, терпенові кислоти, кумарин, ескулетин та ін. Шавлію використовують в харчовій промисловості, при маринуванні оселедця, виготовленні сирів та ковбас.

Популярними сортами шавлії є сорти Шанс (включений до Державного реєстру сортів рослин у 2012 році) та Пурпурасценс, розказав Микола Федорчук, професор Миколаївського національного аграрного університету. Шанс придатний для вирощування в умовах Лісостепу. Урожайність цього сорту – 21,2 ц листя/га, насіння – 3,1 ц/га, вміст ефірної олії в сировині становить 1,8%. Ефірна олія містить понад 20% камофри.

Пурпурасценс – сорт шавлії з фіолетовим листям. Застосовується для посадки уздовж доріжок в садах і парках, може вирощуватися в контейнерах. Пурпурасценс краще сіяти на суглинних грунтах, сонячних та відкритих ділянках. Шавлія – рослина теплолюбива, і може повністю вимерзти в суворі, безсніжні зими, проте вона легко переносить посуху, не любить надмір вологи.

Крім того, поширені такі сорти шавлії, як Ай-Тодор, Кардинал, Кримська пізня, Мрія та Тайган.

У південних районах практикують підзимну сівбу шавлії. Сіють тоді, коли температура грунту знизиться до 4-6 градусів Цельсія, з розрахунком, щоб насіння не проросло до настання холодів. Оригінальне насіння можна придбати у Дослідній станції лікарських рослин.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry