Традиції та новації для виноградників

Традиції виноградарства в Україні сягають IV ст. до н. е. Перші виноградні лози сюди завезли стародавні греки, коли заснували на півдні Криму свої колонії. Звідти виноградарство поширилося у решту регіонів країни, в яких умови для вирощування цієї культури є сприятливими.

У середні віки виноградарство було розвинене переважно при монастирях та у приватних виноградниках. А у XVII–XIX століттях культивування ягід зосередилося в Криму і було привілеєм аристократії. Далі йде занепад галузі, після чого вона отримала максимальний свій розвиток уже в радянські часи: тоді площі, відведені під виноградники в Україні, були найбільшими в усьому СРСР.

Сьогодні виноградарство є надзвичайно перспективним напрямком української агроіндустрії. Українська продукція добре відома і високо цінується не тільки в Україні, але й за кордоном. Проте, щоб виноград приносив гарний врожай і прибуток, необхідно ретельно дотримуватись технології вирощування. Адже, за даними дослідників, несвоєчасний або неправильний захист і підживлення можуть призвести до втрати від 30% до 50% врожаю.

Комплексний підхід

Під час вирощування виноград пошкоджується понад 50 видами шкідників та більш ніж 150 видами грибків, вірусів і бактерій. Також насадження можуть потерпати і від бур’янів. Крім того, виноград – це культура, яка потребує особливого догляду та збалансованого підживлення.

Асортимент компанії UKRAVIT забезпечує повний захист та комплексне підживлення виноградників будь-якого напрямку використання залежно від рівня інтенсифікації.

Щороку істотної шкоди виноградникам завдають виноградна та гронова листовійки, скосар кримський і турецький, виноградний трубкокрут, філоксера, виноградний зудень, брунькові кліщі та інші. Для контролю чисельності шкідників експерти компанії рекомендують застосовувати високоефективні інсектициди «Люкс Максі» (тіаметоксам, 250 г/л + ацетаміприд, 100 г/л), «Антиколорад Макс» (імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л), «Хлорпірівіт-Агро» (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л), «Антихрущ» (біфентрин, 100 г/л + імідакроприд, 100 г/л), а проти кліщів – інсектоакарицид «Антикліщ Макс» (піриміфос-метил, 200 г/л + піридабен, 100 г/л + ацетаміприд, 50 г/л). Завдяки високоякісним діючим речовинам та ефективним формуляціям вони надовго позбавлять виноградники від «непрошених гостей».

Із хвороб винограду найнебезпечнішими є оїдіум, мілдью, сіра та біла гнилі, антракноз, чорна плямистість і краснуха. Для контролю мілдью рекомендується застосовувати фунгіциди «Захист» (цимоксаніл, 250 г/кг + металаксил, 100 г/кг), «Цілитель» (металаксил, 80 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг), «Гарт» (гідроксид міді, 770 г/кг) і «Делавіт» (дитіанон, 350 г/л). Проти оїдіуму високу ефективність демонструють «Джек Пот» (пенконазол, 100 г/л + дифеноконазол, 200 г/л) та «Унікаль» (тебуконазол, 250 г/л). А якщо ваші виноградники потерпають від сірої гнилі, краще застосувати «Страж» (ципродиніл, 500 г/л) та «Цілитель» (металаксил, 80 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг). Ці препарати не один рік «працюють» на виноградниках в різних регіонах України і є рішенням для захисту культур від комплексу хвороб, яке перевірено часом.

На продуктивність культури суттєво впливає й забур’яненість. Для знищення бур’янів застосовують гербіциди суцільної дії на основі гліфосату: «Гліфовіт» (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л у кислотному еквіваленті, 360 г/л), «Гліфовіт Екстра» (гліфосат, калійна сіль 663 г/л у кислотному еквіваленті, 540 г/л ), а також новинку 2019 року – «Галант» (глюфосинат амонію, 150 г/л). Вони ефективно знищують однорічні та багаторічні злакові й дводольні бур’яни у міжрядді та пристовбурових зонах. Однак такі обробки можна проводити лише починаючи із трирічного віку насаджень – до цього знищення бур’янів здійснюється винятково механізованим методом або вручну.

Крім того, виноград вимогливий до збалансованого мінерального живлення і добре реагує на позакореневі підживлення. Макро- та мікроелементи сприяють накопиченню цукрів, ароматичних речовин в ягодах, прискорюють обмінні процеси та дозрівання врожаю, поліпшують його смакові якості. Наприклад, бор позитивно впливає на цвітіння і плодоношення: він сприяє переміщенню цукрів із листя у плоди і перешкоджає утворенню дрiбних ягід. Мідь регулює обмінні процеси в клітинах, підвищує посухо- та морозостійкість культури, сприяє накопиченню в ягодах аскорбінової кислоти, цукрів. Цинк – підвищує загальну врожайність винограду, а марганець прискорює ріст, поліпшує цвітіння та плодоношення. Тому у критичні фенофази виноградники необхідно підживлювати легкозасвоюваними добривами «Авангард Р Виноград», «Авангард Р Бор», а також застосовувати стимулятор росту «Гулівер Стимул».

Як відзначають експерти компанії, максимальна ефективність досягається при застосуванні повної системи захисту й підживлення, яка здатна комплексно вирішувати основні проблеми винограду та забезпечувати високу врожайність при раціональних витратах на вирощування.

Проблеми сезону 2019 року

Незважаючи на ефективність комплексного підходу, кожен сезон уносить свої корективи в систему захисту й підживлення винограду; адже погодні умови суттєво впливають на розвиток шкідників і захворювань. І на це варто зважати, якщо прагнете виростити врожай на заздрість усім.

Не є винятком і сезон 2019 року. Як відзначають в UKRAVIT, найбільшою проблемою цього року для виноградників у південних регіонах були високі температури та відсутність великої кількості опадів, що сприяло інтенсивному розвитку шкідників. Зокрема, активно відроджувалася гронова листовійка й спостерігався масовий літ шкідника. Також було помічено активізацію трипсів і кліщів. Окремі площі виноградників уражені оїдіумом.

Щодо Західної України, там в першу чергу розвивається сіра гниль; є й поодинокі випадки розвитку оїдіуму. А от поширенню шкідників погодні умови в цьому регіоні не сприяли: спостерігалося два покоління кліщів, проте вони не завдали великої загрози для врожаю.

Зважаючи на поширеність оїдіуму в усіх виноградарських регіонах країни, експерти UKRAVIT у 2019 році вивели на ринок контактний фунгіцид для захисту винограду, а також плодових насаджень «Інферно» (сірка, 800 г/кг).

Проти оїдіуму та кліщів

«Інферно» – це контактний фунгіцид з побічним акарицидним ефектом для захисту виноградників і плодово-ягідних насаджень від оїдіуму та борошнистої роси. В основі препарату – сірка, що утворює захисний бар’єр на рослині, який перешкоджає спорам проникнути всередину тканини, блокуючи клітинне дихання та рух електронів всередині грибів. Сірка запобігає накопиченню у клітинах патогенів поживних речовин та енергії, необхідних для їх росту і розвитку.

Фунгіцид володіє високою біологічною ефективністю. Випробування засвідчили, що в разі чотириразової обробки винограду ураженість оїдіумом на контролі становила 38,8% а за варіанту з «Інферно» – лише 13,5%. Прибавка врожайності при цьому сягала 1,5 т/га. Високу ефективність дії препарату було отримано і на плодових насадженнях у контролі борошнистої роси, а за максимальної норми витрати – й комплексу кліщів: завдяки активності газової фази «Інферно» потрапляє до дихальних шляхів шкідників і знищує їх. Крім того, препарат легко дістається навіть важкодоступних місць та ділянок, на які препарат не потрапив.

«Інферно» сумісний з пестицидами та агрохімікатами, що мають нейтральну реакцію, але не варто змішувати його з препаратами із лужною реакцією. Оптимальними баковими партнерами для нього є фунгіциди, що володіють системними властивостями, – «Джек Пот», «Захисник», «Самшит», «Унікаль», «Топ Ефект» та інші. Не рекомендовано обробляти культуру по зволоженому листі, плодах, ягодах, а також за 3 години до або після випадіння опадів.

Вода, яку використовують для приготування робочого розчину, повинна мати нейтральне значення рН. Також не варто зменшувати норму витрати робочого розчину, оскільки, як і всі інші контактні препарати, «Інферно» для якісної дії повинен гарно змочити поверхню рослини. Ад’юванти до бакової суміші додавати не обов’язково.

З усіх контактних препаратів, представлених на ринку України, «Інферно» має найтриваліший період захисної дії – 10 днів, що забезпечується низькою розчинністю у воді. При цьому препарат є досить безпечним, тому максимальна кратність обробок за сезон може досягати чотирьох.

Через високу норму внесення «Інферно» постачається у 25-кілограмовій упаковці. Це дозволяє зменшити витрати на пакування та робить його ціну конкурентною на ринку.

Важливо! На сьогодні препаратом вже скористалися низка господарств, зокрема й такі спеціалізовані, як Shabo, Koblevo та інші.

«Інферно» показав високі результати у захисті виноградників від оїдіуму та кліщів.

Інферно

Діюча речовина: сірка, 800 г/кг

Препаративна форма: гранули, що диспергуються у воді

· за рахунок контактної дії та активності газової фази перешкоджає проростанню спор збудників хвороб;

· окрім фунгіцидних властивостей володіє вираженою акарицидною дією, пригнічує процеси життєдіяльності та поширення кліщів;

· ефективний захист упродовж 7–10 діб за рахунок фізико-хімічних властивостей препарату;

· надзвичайно висока біологічна ефективність проти хвороб;

· зручна препаративна форма, яка не утворює пилу та надмірної піни;

· незамінний препарат у антирезистентних програмах захисту культур.

За матеріалами прес-служби UKRAVIT

Стаття опублікована у журналі «Агроіндустрія», серпень 2019 р.

 

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry