Віктор Шеремета попередив про можливі небезпеки, що несе Закон про ринок землі

Малим фермерам буде складно існувати в умовах нового Закону про оббіг земель. Існує також небезпека появи “земельних рантьє”, які акумулюватимуть земельні ділянки з метою подальшої здачі в оренду чи перепродажу.

Про це розказав перший віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віктор Шеремета в ефірі Agro FM.

Закон про вільний прийнято в кращій редакції порівняно з тим, що пропонувалося рік тому. “Те, що матимемо рік відстрочки і обмеження в 100 га – це плюс. Хоча ми хотіли б ще більшого, зокрема, щоб землю міг купував тільки той, хто живе в даній місцевості і хоче на ній працювати”, – зазначив він.

На думку фахівця, якщо людина не проживає на землі, яку купує, є ризик виникнення так званих земельних рантьє, які будуть формувати земельний банк для здачі в оренду чи майбутнього перепродажу. “Рік тому депутати Європарламенту нас застерігали, щоб ми не допустили подібної ситуації. В Європі також виникають подібні проблеми. У Німеччині таких скупників землі називають стоматологами. Тому країни ЄС вводять ряд обмежень, в тому числі і по державній підтримці. Так, зараз розглядається законопроект щодо зниження розміру державної підтримки з 300 тис євро до 75 тис євро на одне господарство. Ідея в тому, щоб зберегти малі та середні господарства, а не створювати монополії, латифундії”, – прокоментував Шеремета.

Малим фермерам буде складно існувати в умовах нового закону об оббіг земель. Хоча сам Шеремета не проти того, щоб іноземці купували землю в Україні, він вважає, що це може призвести до низки негативних факторів. Адже іноземні інвестори будуть переважно орієнтуватися на зерновий напрямок, що не потребує безпосереднього перебування на виробництві. “Зерновий напрямок не збільшує кількість робочих місць і не дає великого притоку інвестицій. Ми будемо виробляти сировину – зерно, яке затребуване на зовнішньому ринку”, – пояснив експерт. Було б краще, якщо це були інвестиції в невеликі ягідні плантації, молочне скотарство – цей бізнес потребує безпосередньої участі у виробництві.

Шеремета звернув увагу на неефективне використання державних земель, і пояснює це не вірно побудованою вертикаллю управління державними підприємствами. “Це не нормально, коли довкола усі сільськогосподарські підприємства прибуткові, а державне – збиткове, і це без сплати орендної плати. За умов застосування правильного менеджменту такі підприємства були б ефективними і приносили б прибуток”, – додав він.

Першими результатами посівної Віктор Шеремета задоволений. “Усе йде в плановому режимі. Дощі підтримують сходи і не заважають проводити захист”, – підсумував він.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry